NVIDIA

Uważaj, NVIDIA miesza w specyfikacji popularnego modelu karty

Kamil Pieczonka
Uważaj, NVIDIA miesza w specyfikacji popularnego modelu karty
6

Na GeForce GTX 1180 jeszcze sobie trochę poczekamy, ale NVIDIA postanowiła zaserwować nam w zamian całkiem nowy model karty dla segmentu popularnego. GeForce GTX 1050 zyskał nową odmianę wyposażoną w 3 GB, zamiast 2 GB pamięci GDDR5, ale niestety ma on jedno poważne ograniczenie, które może mieć istotny wpływ na wydajność.

NVIDIA GeForce GTX 1050 3 GB

Nowa karta wpasuje się dokładnie pomiędzy obecne już na rynku modele GeForce GTX 1050Ti 4 GB oraz GeForce GTX 1050 2 GB. Zwiększona ilość pamięci VRAM powinna pomóc szczególnie jeśli chcielibyście pograć w wyższej rozdzielczości z lepszymi ustawieniami tekstur. GTX 1050 3 GB oferuje GPU wyposażone w 768 procesorów CUDA, tyle samo co model z dopiskiem Ti, a do tego ma być wyżej taktowany.

Niestety posiada też jeden bardzo istotny mankament. Szyna pamięci została ograniczona do 96 bit, co zmniejsza jej przepustowość dokładnie o 25%, zarówno w stosunku do modelu 2 GB jak i 4 GB. To z pewnością znajdzie swoje odbicie w wydajności, ale jak bardzo będzie na nią wpływało dowiemy się dopiero po pierwszych testach. Można mieć pretensję do NVIDIA o takie zachowanie, ale po prawdzie technicznie nie było innego sposobu aby wypuścić na rynek kartę z 3 GB pamięci.

Wszystko dlatego, że układ GP107 posiada 4 kanały kontrolera pamięci. W wersji 2 GB każda z czterech kostek pamięci ma pojemność 4 Gbit (512 MB), w wersji 4 GB jest to 8 Gbit (1 GB). Nie produkuje się kości pamięci o pojemności 6 Gbitów, więc nie było możliwości zamontowania 4 takich układów. Najłatwiej było ograniczyć się do 3 kości o pojemności 1 GB każda i poświęcić jeden kanał kontrolera. Aby nadrobić braki przepustowości, NVIDIA mogła zdecydować się na wyżej taktowane pamięci, ale to podniosłoby cenę i pewnie dlatego tego nie zrobiono. Tym bardziej, że taki zabieg zwyczajnie zagroziłby pozycji modelu GTX 1050Ti.

Mamy zatem GPU z modelu Ti, z wykastrowaną pamięcią, co w sumie da nam pewnie wydajność wyższą o około 10% od podstawowej wersji i nawet większy skok wydajności w wyższych rozdzielczościach. I pomyśleć, że GPP miał podobno na celu zaprowadzenie porządku na rynku, aby gracze nie byli wprowadzani w błąd. Teraz wygląda na to, że GTX 1050 2 GB stopniowo zniknie z rynku i będzie zastąpiony przez model z 3 GB pamięci. Cena nowej karty będzie zapewne oscylowała w granicach 600-700 PLN, a w sklepach powinna pojawić się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu