Świat

Nowy wygląd Gmail z awatarami i zaawansowanymi funkcjami wyszukiwania

Jan Rybczyński
Nowy wygląd Gmail z awatarami i zaawansowanymi funkcjami wyszukiwania
17

O tym, że można samemu włączyć nowy wygląd Gmail Grzegorz Marczak pisał już trzy miesiące temu. Wystarczy wybrać odpowiedni motyw w ustawieniach poczty. Wygląda jednak na to, że oficjalne wprowadzenie nowej, spójnej z innymi produktami stylistyki niesie ze sobą większe zmiany. Pojawią się również pe...

O tym, że można samemu włączyć nowy wygląd Gmail Grzegorz Marczak pisał już trzy miesiące temu. Wystarczy wybrać odpowiedni motyw w ustawieniach poczty. Wygląda jednak na to, że oficjalne wprowadzenie nowej, spójnej z innymi produktami stylistyki niesie ze sobą większe zmiany. Pojawią się również pewne modyfikacje interfejsu. W skrzynce odbiorczej pojawią się awatary z naszych kontaktów, przebudowana zostanie również zaawansowana wyszukiwarka.

Pierwszy mające nadjeść zmiany wyśledził Alex Chitu i umieścił zrzuty ekranu z filmu zamieszczonego na YouTube na swoim blogu. Film już nie działa, pojawia się informacja, że jest prywatny. Google nie komentuje całej sprawy, najwyraźniej premiera nowych funkcji nie jest jeszcze gotowa, ale już teraz widać pewne modyfikacje wykraczające poza sam wygląd.

Po pierwsze w skrzynce odbiorczej pojawią się awatary. Nie jest dla mnie jasne, czy będą one widoczne tylko przy zapisach rozmów z czatów, czy może również w przypadku maili. Wprowadzenie takiej zmiany z pewnością ułatwi przeszukiwanie listy wiadomości. Nasz mózg jest ewolucyjnie przystosowany do rozpoznawania twarzy. Ta funkcja jest na tyle rozbudowana, że zajmuje znaczną jego część. Bezpośrednim objawem jest chociażby rozpoznawanie twarzy tam gdzie ich nie ma, np. w kształtach chmur, cieni czy krzaków. Jest też uwarunkowana kulturowo - bez problemu rozróżniamy twarze europejczyków, podczas gdy np. Azjaci wydają nam się bardzo do siebie podobni.

Dodanie awatarów pozwoli bez problemu wyłowić wiadomości od konkretnego autora z dużo mniejszym wysiłkiem, niż skanowanie tekstu w poszukiwaniu określonego nazwiska. Co prawda awatary zostały wprowadzone kilka miesięcy wcześniej w mobilnej wersji Gmaila, jednak w przypadku standardowego klienta poczty zmiany trafia do znacznie szerszego grona odbiorców.

Zaawansowane wyszukiwanie również zostało odmłodzone i swoim wyglądem bardziej przypomina obecną wyszukiwarkę Google. Szczegółowe funkcje, takie jak szukanie określonego nadawcy czy tematu, są teraz łatwiej dostępne. Dodatkowo serwis Read Write Web zwraca uwagę, że kontakty i lista zadań nie są już wyświetlane na samej górze listy z lewej strony ekranu.

Nie wiadomo kiedy nowy wygląd zawita do skrzynek pocztowych na całym świecie, ani czy są to wszystkie zmiany jakie przygotował dla nas Google. Można się jednak spodziewać, że premiera nowego domyślnego motywu nastąpi już niebawem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglepocztaGmail