Moje przemyślenia

Nowy wygląd Firefoksa można już sprawdzić samemu. Flash 11.3 sprawia problemy użytkownikom

JR
Jan Rybczyński
22

Mozilla postanowiła odświeżyć wygląd swojej przeglądarki i zunifikować go pomiędzy wszystkimi urządzeniami, również mobilnymi. Pierwsze projekty mieliśmy okazję widzieć już wcześniej. Tym razem jednak samemu można przekonać się jak to wygląda w praktyce, pobierając działająca wersję przeglądarki. Wy...

Mozilla postanowiła odświeżyć wygląd swojej przeglądarki i zunifikować go pomiędzy wszystkimi urządzeniami, również mobilnymi. Pierwsze projekty mieliśmy okazję widzieć już wcześniej. Tym razem jednak samemu można przekonać się jak to wygląda w praktyce, pobierając działająca wersję przeglądarki. Wygląd to w dużej mierze kwestia gustu, ale jego odświeżenie na pewno Firefoksowi nie zaszkodzi. Są też złe wiadomości, przeglądarka Mozilli ostatnio ma problemy z Flashem.

Przede wszystkim przeprojektowany został górny pasek, szczególnie otwarte karty. Nowy motyw nosi nazwę Australis. Główna karta, na którą aktualnie patrzymy ma teraz znacznie bardziej zaokrąglone rogi, za to karty otwarte w tle nie mają rogów w ogóle. Stapiają się z przejrzystą górną belką. Pozostają w zasadzie tylko nazwy, favicony i delikatnie zaakcentowane pionowe kreski, rozdzielające poszczególne otwarte strony. W pierwszej chwili sprawia to wrażenie mniej czytelnego układu, ale podczas krótkiego używania przeglądarki nie przeszkadzało mi to zbytnio. Za to wygląd mi się podoba.

Skoncentrowanie się jedynie na otwarciej karcie powoduje, że interfejs wydaje się gładszy, czystszy, milszy dla oka. To oczywiście nie jest ostateczna wersja. Prace nad zmianami nie zostały jeszcze zakończone i każdy może umieścić swój komentarz dotyczący wyglądu na blogu, z którego można również pobrać działającą wersję przeglądarki w wersji Nightly 16.0a1, zarówno w formie instalatora, jak i paczki ZIP. Zapewne pojawi się jeszcze wiele finalnych wydań przeglądarki, zanim trafi do nich ostatecznie motyw Australis.

Są też niestety złe wiadomości. Zaktualizowany przez Adobe Flash, który wprowadza sandboxing i rozdziela proces wtyczki od reszty przeglądarki, poprawiając jej stabilność, niezawodność i bezpieczeństwo, sprawia problemy. Efekt zmian jest odwrotny do zamierzonego. Serwis Webmonkey podał informację, że użytkownicy borykają się z rozmaitymi problemami, obejmującymi niedziałające wideo ale również zamrożenie ekranu, a nawet zamknięcie się całej przeglądarki. Mozilla już współpracuje z Adobe w celu jak najszybszego rozwiązania problemu. Dla osób mających opisane problemy zaleca się powrócenie do Flasha w wersji 11.2.

Czy czytelnicy Antyweb korzystający z Firefoksa i najnowszego Flasha zaobserwowali podobne problemy? Proszę o sygnał w komentarzach.

O testowej wersji przeglądarki z nowym motywem dowiedziałem się z serwisu Ars Technica.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu