Felietony

Nowy WordPress dla Androida - naprawdę warto

Grzegorz Marczak
Nowy WordPress dla Androida - naprawdę warto
2

Wpis pochodzi z AntyApps ale uznałem, że warto również go opublikować na Antyweb ponieważ dotyczy zarówno Wordpressa jak również Androida czyli dwóch zagadnień które mogą być dla was interesujące. Mobilna wersja najpopularniejszego na świecie CMS-a do obsługi blogów (i nie tylko) otrzymała du...

Wpis pochodzi z AntyApps ale uznałem, że warto również go opublikować na Antyweb ponieważ dotyczy zarówno Wordpressa jak również Androida czyli dwóch zagadnień które mogą być dla was interesujące.

Mobilna wersja najpopularniejszego na świecie CMS-a do obsługi blogów (i nie tylko) otrzymała dużą aktualizację zmieniającą interfejs. Twórcy w końcu wykorzystali atuty interfejsu Holo i przygotowali swój program w oparciu o sugestie Google’a. W rezultacie wygląda on bardzo nowocześnie i funkcjonalnie, czy tak też działa?

WordPress dla Androida to w dobie coraz bardziej zaawansowanych urządzeń z tym systemem (nierzadko wyposażonych w stacje dokujące z fizyczną klawiaturą) coraz ważniejsza aplikacja. Zresztą nawet na smartfonie może ona służyć do moderacji komentarzy czy wrzucania krótkich wideopostów czy galerii zdjęć. Nowa wersja programu wprowadziła szereg nowości w interfejsie. Czy na plus?

Od razu na wstępie trzeba zaznaczyć, że mobilna aplikacja WordPressa najlepiej będzie wyglądała i działała na blogach, które prowadzone są w ramach serwisu WordPress.com. Wówczas otrzymamy dostęp do statystyk strony, a także ciekawej funkcji Readera, która pozwala przeglądać posty w przyjemnej dla oka formie boksów z grafikami. Pozostali użytkownicy, którzy blogi prowadzą na własnym hostingu, dostaną nieco mniejsze możliwości.

Nowy interfejs w dużej mierze wykorzystuje gesty wychodzące poza ekran. Przeciągając palcem od lewej krawędzi otworzymy menu, w którym zawarto wszystkie dostępne moduły. Nie znajdziemy tutaj wiele nowego: edytory postów i stron, komentarze, statystyki, szybka publikacja zdjęcia i wideo, a także podgląd witryny czy panelu administracyjnego. Pod tym względem aplikacja właściwie zmieniła się symbolicznie – dodano dwie ostatnie pozycje. Ciekawym dodatkiem są natomiast niebieskie tabliczki przy pozycjach informujące m.in. o nowych komentarzach do zaakceptowania. Ważnym elementem całości jest Action Bar przy górnej krawędzi ekranu. Jego zawartość zmienia się dynamicznie, w zależności od tego, z jakiego modułu aktualnie korzystamy.

Twórcy zapewniają, że nowa wersja klienta WordPressa ma działać szybciej, a także sprawniej uploadować multimedia. Dodano też kilka usprawnień do edytora postów, który posiada teraz funkcję rozwijania treści. Dzięki temu nawigacja po tworzonym tekście jest prostsza.

Ewidentnie widać, że rewolucja w aplikacji WordPressa dla Androida opiera się przede wszystkim na warstwie wizualnej. Wśród zmian w funkcjonalności oraz możliwościach nie znajdziemy żadnych perełek. Nie znaczy to jednak, że twórcy nie zasłużyli na pochwałę. W tej formie WordPress prezentuje się bardzo atrakcyjnie oraz funkcjonalnie – zarówno na smartfonach jak i tabletach (a w szczególności na tych ostatnich).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu