Windows

Nowy system, nowy Sklep Windows. Jakie nowości i zmiany?

KK
Konrad Kozłowski
29

Na odpowiedź Microsoftu względem działań konkurencji musieliśmy zaczekać, ale wraz z Windows 8 otrzymaliśmy dostęp do sklepu z aplikacjami. Nie wszystko poszło jednak po myśli firmy z Redmond, dlatego w Windows 10 pojawi się kilka istotnych zmian odnośnie tego co znajdziemy w sklepie i jak będzie fu...

Na odpowiedź Microsoftu względem działań konkurencji musieliśmy zaczekać, ale wraz z Windows 8 otrzymaliśmy dostęp do sklepu z aplikacjami. Nie wszystko poszło jednak po myśli firmy z Redmond, dlatego w Windows 10 pojawi się kilka istotnych zmian odnośnie tego co znajdziemy w sklepie i jak będzie funkcjonował.

Oczywiście najpoważniejszą ze zmian jest fakt połączenia ze sobą oferty mobilnej i desktopowej. Aplikacje uniwersalne są dla Microsoftu istotniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, więc firma musi zrobić wszystko jak należy, aby klienci/użytkownicy nie poczuli się zdezorientowani. O co nie będzie łatwo, bo do Sklepu Windows zawitają również inne treści niż wspominane aplikacje czy gry. Poza nimi pojawią się kategorie z filmami, serialami i muzyką (w zależności od regionu), a w przyszłości jeszcze inne.

Dobrą wiadomością jest bez wątpienia zapowiedź usprawnienia mechanizmu wyszukiwania, który będzie nastawiony przede wszystkim na skuteczne odnajdywanie aplikacji, gier, filmów i muzyki. Zastąpi on dotychczasowe algorytmy, które nie do końca sie sprawdzały. Nacisk kładziony będzie na aplikacje i to one będą w pierwszej kolejności wyświetlane w wynikach. Deweloperzy powinni więc przyjrzeć się opisom swoich aplikacji i słowom kluczowym których użyli, ponieważ z całą pewnością nastąpią pewne zmiany w wyświetlaniu wyników wyszukiwania.

Sama integracja Sklepu Windows ze Sklepem Windows Phone będzie przebiegać na kilku płaszczyznach. Ze względu na nowy wygląd sklepu deweloperzy są zmuszeni zweryfikować czy strony z ich produktami wyświetlają prawidłowo wszystkie informacje, gdyż pewne elementy zostały zastąpione przez nowsze lub całkowicie je usunięto. Większość linków prowadzi już do nowego web-sklepu, a podstrony z pełnymi listami aplikacji jednego wydawcy zniknęły. Niemożliwe jest też zdalne zainstalowanie aplikacji na telefonie z Windowsem, a takie dane jak data aktualizacji czy wersja programu nie są wyświetlane - przynajmniej na razie. Co ciekawe, oceny i recenzje wystawione przez użytkowników Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 będą widoczne dla posiadaczy Windows 10, lecz nie odwrotnie.

Wygląda na to, że w Windows 10 użytkownicy o wiele chętniej będą zapoznawali się z ofertą nowego sklepu, przede wszystkim dzięki trybowi okienkowemu, który jest im znany. Ale czy deweloperzy równie chętnie będą umieszczać w nim swoje aplikacje? Windows 8 miał naprawdę pod górkę, tym razem wydaje się, że może być znacznie lepiej.

Więcej informacji znajdziecie we wpisie na blogu Windows.

Grafiki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu