Moje przemyślenia

Nowy Skype 5 beta dla Mac z rozmowami grupowymi

Grzegorz Marczak
11

Właśnie zakończyłem sesję testową nowego Skypa 5 beta na Mac. Testowałem go razem z Pawłem Iwaniukiem z Dailytech.pl. Od razu dodam, że nie jestem zaawansowanym użytkownikiem tego programu. Po prostu nigdy nie weszło mi w nawyk trzymanie cały czas otwartego Skypa - z tego co widzę to nie jestem jedn...

Właśnie zakończyłem sesję testową nowego Skypa 5 beta na Mac. Testowałem go razem z Pawłem Iwaniukiem z Dailytech.pl. Od razu dodam, że nie jestem zaawansowanym użytkownikiem tego programu. Po prostu nigdy nie weszło mi w nawyk trzymanie cały czas otwartego Skypa - z tego co widzę to nie jestem jednak osamotniony w tym względzie bo 90% moich znajomych też jest permanentnie offline.

No ale nowego Skypa wypadało przetestować. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Interfejs jest o wiele bardziej przejrzysty niż w ostatniej wersji jaką miałem. Wszystko jest dość zrozumiałe i intuicyjne niemal jakby aplikacja była przygotowana dla dzieci. Duże guziki, duże fonty itp. Jakość rozmowy video trudno mi porównać do poprzedniej wersji ale generalnie wydaje mi się, że jest bardzo dobra. Nawet przy znacznym powiększaniu obrazu nadal nie traci on jakości. Dodatkowo podczas rozmowy mamy cały czas widoczny mini control bar dzięki, któremu mamy szybki dostęp do takich funkcji jak mute, pauza, zakończenie rozmowy itp.

To co mnie zaskoczyło (a czego chyba nie było w poprzedniej wersji) to możliwość powiększenia okna w którym widzimy siebie. Dzięki temu możemy na przykład pobawić się Skypem w nagrywanie Video konferencji w której obie rozmawiające strony dobrze widać.

Najważniejszą zmianą w Skype 5 jest możliwość prowadzenia grupowych vide konferencji grupowych znaczy takich w których mamy więcej niż dwie osoby rozmawiające jednocześnie :) Do grupowej video konferencji może niestety dołączyć tylko osoba która posiada wersję 5.0 i wyższą programu. Niestety tej opcji nie mieliśmy okazji razem z Pawłem przetestować z powodu braku znajomych online.

Oprócz grupowych rozmów został dodany całkiem spory pakiet usprawnień w obszarze wyszukiwania kontaktów, wysyłania wiadomości do osób które nie są w danej chwili online, automatyczne ponowienie połączenia w przypadku rozłączenia itp - wszystko to możecie zresztą zobaczyć na poniższym nagraniu pokazującym nowości w programie:Ściągając Skupe 5 beta trzeba pamiętać, że nie jest to jeszcze do końca stabilna aplikacja i może sprawiać problemy. Nam podczas testów nie udało się na przykład udostępnić podglądu pulpitu. Próba włączenia tej opcji powodowała wyłączenie kamery.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SkypeIMMac