Apple

Czy właśnie poznaliśmy nowy przycisk Home w iPhone 8?

Konrad Kozłowski
Czy właśnie poznaliśmy nowy przycisk Home w iPhone 8?
29

Stało się. Informacje o tym, w jaki sposób Apple zamierza zastąpić jeden z najbardziej charakterystycznych elementów każdego iPhone'a, znalazły się w sieci. Jesteście gotowi? iPhone 8 będzie posiadał wirtualny przycisk Home.

Oczywiście źródłem tych doniesień jest dokumentacja i oprogramowanie dedykowane głośnikowi HomePod od Apple. Niemal wszystkie najważniejsze fakty na temat nowego iPhone'a pochodzą właśnie z tego samego miejsca, więc lekkomyślność i niedokładność Apple w tej sprawie jest wręcz zdumiewająca. Naturalnie oficjalna prezentacja iPhone'a 8 odbędzie się zgodnie z planem i to już niedługo, lecz plejada przecieków poprzedzająca to wydarzenie przypomina mi rok 2010 i konferencję poświęconą iPhone'owi 4.

iPhone 8 - nowy ekran, nowy przycisk Home

 

Powróćmy jednak do roku 2017 i prawdopodobnie najważniejszej premiery od debiutu pierwszego iPhone'a. Kompletnie nowy model iPhone 8, który zostanie pokazany wraz z naturalnymi następcami (7S i 7S Plus), ma posiadać ekran OLED o przekątnej większej, niż 5 cali, pomimo skromniejszych wymiarów od modelu Plus.

Zostanie to osiątnięte poprzez znaczne zwiększenie propocji powierzchni ekranu do powierzchni przedniego panelu. Do tej pory skupialiśmy się na górnej części ekranu, gdzie Apple pozostawiając miejsce w centralnej przestrzeni panelu dla głośnika rozmów i kamer wykorzystywanych do rozpoznawania twarzy użytkownika przygotowało intrygująco wyglądające rozwiązanie z wypełnionymi wyświetlaczem narożnikami. Po pozbyciu powierzchni pod ekranem, gdzie do tej pory znajdował się przycisk Home, rozpoczęły się spekulacje na temat planów skorzystania z przycisku ekranowego. I tak faktycznie będzie.

"Przestrzeń funkcyjna" na przycisk Home w iPhone 8

 

W dolnej części ekranu znajdzie się wydzielona przestrzeń, gdzie w zależności od potrzeb ukazywać się będzie przycisk Home. Ma to działać na podobnej zasadzie, jak wygląda to w przeglądarce Safari podczas przewijania strony lub klawiszy sterowania odtwarzaniem wideo, które znikają po pewnym czasie. Nic nie wskazuje jedna na to, by w tym miejscu miały się znaleźć jakiekolwiek inne przyciski ekranowe, co brzmi odrobinę zaskakująco. Być może Apple nie chce nazbyt upodobnić iOS-a do Androida, co wydaje się dla mnie jedynym rozsądnym (z ich punktu widzenia) argumentem. Gdyby nie to, wykorzystanie dostępnej przestrzeni do innych celów byłoby naturalnym krokiem.

Czy wiemy coś jeszcze na temat "przestrzeni funkcyjnej", wewnątrz której znajdzie się przycisk Home? Oczywiście. Dzięki Stevovi T-S wiemy, że może ona zmieniać swój rozmiar i nie jest dostępne API do zmiany jej koloru. Kojarzycie panel nawigacyjny z zakładkami wewnątrz niektórych aplikacji? Będzie on automatycznie wydłużał się w dół.

Zawiedzeni? Rozczarowani? To nie są oficjalne grafiki, ani oficjalne opisy działania nowości przygotowywanych przez Apple. Można sądzić, że prace nad opisywanymi powyżej nowinkami są nieco bardziej zaawansowane, a na jesieni Apple będzie mogło nas oczarować swoją pomysłowością.

Spoglądając na kalendarz wolałbym już więcej informacji o nowym iPhonie 8 nie poznać przed jesienną premierą. Pozostało stosunkowo niewiele czasu, a częstotliwość przecieków rośnie, dlatego spróbuję uniknąć kolejnych doniesień i pozostawić wszystko w rękach Apple, które będzie starało się pokazać efekty w jak najlepszym świetle.

Wcześniej poznaliśmy prawdopodobny wygląd iPhone 8 oraz jego nowe funkcje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu