Telewizja

Co za piękna katastrofa. Nowa wersja YouTube na Android TV, to istny koszmar

Konrad Kozłowski
Co za piękna katastrofa. Nowa wersja YouTube na Android TV, to istny koszmar
51

Oglądanie YouTube na ekranie telewizora, to czysta przyjemność. Czasami korzystam z funkcji castowania, czasem biorę po prostu pilota do ręki i korzystam z aplikacji dedykowanej Android TV. Teraz musimy mieć się na baczności i nie zaktualizować jej do najnowszej wersji. Jest tyle powodów, by tego nie robić, że jestem w totalnym szoku.

Przede wszystkim dlatego, że ambicje Google są przeogromne - powstała platforma YouTube TV, uruchomiono program YouTube Red, a subskrypcja muzyczna Google Music będzie połączona z dostępem do płatnych funkcji YouTube'a. To wszystko pokazuje, jak poważnie Google traktuje inwestycję z 2006 roku. YouTube nie ma sobie równych i staje się coraz lepszy niemal pod każdym względem. Aplikacje mobilne zyskują nowe możliwości, a wersja przeglądarkowa ładnieje w oczach. Ostatnia wersja jest naprawdę świetna.

YouTube na Android TV, to strona internetowa...

Tymczasem udana aplikacja YouTube dla własnej platformy Android TV została zamieniona we wrapper strony, którą każdy z Was może odwiedzić pod adresem YouTube.com/tv. Tak, dobrze przeczytaliście - na urządzeniach z Android TV nie jest dostępna natywna aplikacja YouTube'a, lecz odnośnik do strony internetowej. O tym, jakie efekty przynosi korzystanie wieloplatformowych (HTML5 i JavaScript) zamiast natywnych rozwiązań przekonaliśmy się nie raz, ot choćby pamiętna aplikacja Facebooka. A teraz, przygotowano to samo dla jednego z najważniejszych produktów w portfolio Google. Nie nazwałbym tego strzałem w stopę czy w kolano. To jest prawdziwy headshot.

Oczywiście od razu po udostępnieniu nowej wersji aplikacji rozbrzmiała gorąca dyskusja. Na forum produktów Google użytkownicy bez skrupułów punktują nowego YouTube'a dla Android TV. Wady wymieniane są jedna za drugą i zamiast dodania nowych funkcji i wprowadzenia poprawek otrzymaliśmy półprodukt. To istny krok wstecz i nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, na którymkolwiek ze spotkań decydentów wewnątrz Google zapadła decyzja o udostępnieniu czegoś takiego.

Opinie użytkowników są bardzo, bardzo krytyczne

By nie być gołosłownym:

Ya this is pretty embarrassing. This is literally just the web app YouTube.com/tv but with less functionality. Is Google abandoning Android TV? You can't even log into your original YouTube account where everyone has their subscriptions and playlists stored.

The last app was horrible and needed a lot of fixes but this literally takes us back even more with less functionality. Can't even fast forward or rewind videos?

As a Top Contributor for Cast, Home, and AndroidTV, please send this feedback to your CMs!

Chyba już wiecie, o co mi chodzi. Więcej znajdziecie pod tymi linkami: 1, 2, 3.

Na całe szczęscie jeśli ktoś z Was wykonał aktualizację, to można ją bardzo łatwo cofnąć.

Przechodzimy do Ustawień -> Aplikacje - > YouTube - > Odinstaluj aktualizacje. Jeśli posiadana przez Was wersja będzie za stara, to możecie posiłkować się np. APK Mirror i zainstalować jedno z ostatnich wydań przed pojawieniem się YouTube'a 2.0 dla Android TV. Na całe szczęście nie używam autoaktualizacji, więc dopóki Google nie wymusi instalacji nowej wersji aplikacji, aktualne wydanie zamierzam omijać szerokim łukiem.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu