Amazon

Nowy Kindle Paperwhite z lepszym wyświetlaczem i szybszym procesorem trafi na rynek z końcem września

TP
Tomasz Popielarczyk
13

Kolejna edycja czytników Kindle Paperwhite była niemal pewna jak to, że jesienią zobaczymy nowego iPhone'a. Amazon od czasu premiery pierwszej edycji wzbogacił się kilka ciekawych technologii - w tym polski syntezator mowy Ivona. Czy w związku z tym nowy Paperhite będzie rewolucją czy tylko ewolucją...

Kolejna edycja czytników Kindle Paperwhite była niemal pewna jak to, że jesienią zobaczymy nowego iPhone'a. Amazon od czasu premiery pierwszej edycji wzbogacił się kilka ciekawych technologii - w tym polski syntezator mowy Ivona. Czy w związku z tym nowy Paperhite będzie rewolucją czy tylko ewolucją w stosunku do poprzednika?

W sklepie Amazonu na krótko pojawiła się strona produktu z nowym modelem czytnika Kindle Paperwhite, o czym poinformował Engadget. Producent wprowadził w nim szereg nowości. Te największe będą widoczne gołym okiem. Urządzenie będzie bowiem wyposażone w nowy wyświetlacz o lepszym kontraście. W rezultacie czerń ma być na nim bardziej głęboka, a biel jaśniejsza. Usprawnień doczeka się również samo podświetlenie ekranu oraz panel dotykowy. Ten ostatni ma być bardziej dokładny (o 19 proc.) w stosunku do poprzednika.

Oczywiście na tym nowości się nie kończą Amazon wyposażył nowego Paperwhite'a w mocniejszy procesor, co w rezultacie ma się przełożyć na 25-procentowy wzrost wydajności. Na pewno będzie to odczuwalne w przypadku przeglądania dużych plików PDF, z czym ciągle wiele czytników miewa problemy.

W nowym Kindle'u Paperwhite zaimplementowana zostanie również obsługa serwisu społecznościowego Goodreads, który pod koniec marca br. stał się własnością Amazonu. Dzięki temu użytkownicy będą mogli oceniać książki, dzielić się wrażeniami i wzajemnie informować o interesujących lekturach. Aktualnie platforma liczy 20 mln użytkowników, a po premierze nowej generacji czytników zapewne liczba ta wzrośnie. Jest zatem z kim się komunikować.

Bardzo interesująco zapowiada się też funkcja Kindle FreeTime for Paperhite, którą zaprojektowano z myślą o najmłodszych czytelnikach. Ze względu na anglojęzyczny interfejs u nas będzie miała ona pewnie dość ograniczony zasięg, ale za oceanem może robić furorę. Jest to bowiem, mówiąc w skrócie, system grywalizacji, który śledzi postępy czytelnicze użytkownika, a następnie przyznaje mu nagrody za spełnianie wyznaczonych celów. Myślę, że to ciekawy sposób, by zachęcić dzieci to częstszego czytania książek.

Tradycyjnie nie zabraknie tutaj też bardziej standardowych funkcji, jak interaktywny słownik, integracja z Wikipedią i innych, częściowo znanych już z poprzedniej generacji. Nieoficjalnie mówi się też i zaimplementowaniu syntezatora mowy Ivona, który czytałby treść ebooków. Tej ostatniej funkcji jednak nie wymieniono na stronie produktu.

Nowy Kindle Paperwhite będzie dostępny w dwóch wersjach: WiFi oraz 3G. Będą one kosztowały odpowiednio 119 dol. (139 dol. w wersji bez reklam, a zapewne ta będzie wysyłana do Polski) i 189 dol. Dostawę urządzeń zaplanowano na 30 września. W tej chwili w sklepie Amazon nie ma już podstrony z informacjami o nowej edycji Paperwhite'a. Zapewne pojawi się ona znowu na dniach.

Aktualizacja

Strona produktu wróciła. Nowego Kindle'a Paperwhite można zamawiać pod tym adresem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu