Amazon

Nowa siedziba Amazonu przebije "statek" Apple? Są na to szanse

KK
Konrad Kozłowski
12

Pamiętacie jeszcze plan Apple na nowy budynek, który miałby pochłonąć bagatela 5 miliardów dolarów i przypominać statek kosmiczny? Oczywiście zdania na jego temat były i są podzielone, więc zapewnie sytuacja powtórzy się w przypadku projektu na nową siedzibę Amazonu, która ma powstać w Seattle. "Bio...

Pamiętacie jeszcze plan Apple na nowy budynek, który miałby pochłonąć bagatela 5 miliardów dolarów i przypominać statek kosmiczny? Oczywiście zdania na jego temat były i są podzielone, więc zapewnie sytuacja powtórzy się w przypadku projektu na nową siedzibę Amazonu, która ma powstać w Seattle. "Biosfera" to w tym przypadku słowo klucz.

Choć nie jest to pierwszy raz, gdy plany na nowy budynek Amazonu pojawiają się w Sieci, to jednak tym razem, dostępna jest już obszerna dokumentacja wraz z mnóstwem grafik prezentujących siedzibę z wielu perspektyw. Co ważne, jest to dokładnie ten sam dokument, który trafił do władz miasta. Różni się on nieco od tego, co mogliśmy oglądać jakiś czas temu - najbardziej w oczy rzucają się zmienione kształty znajdujące się na okrągłych ścianach budynków, gdzie równoległoboki zostały zastąpione tzw. "Catalan spheres", które mogą przywodzić na myśl serial Star Trek (którego de facto wielkim fanem jest CEO Amazonu Jeff Bezos), jednak swoje wytłumaczenie znajdują w matematyce.

Trzy wielkie "kule" porównywane do biosfery mają powstać na śródmieściach Seattle i nie tylko służyć pracownikom firmy czy budzić zachwyt wśród turystów, ale także przysłużyć się mieszkańcom miasta. Plany zakładają również rozbudowanie ścieżek rowerowych wokół kampusu Amazonu, jak również powstanie aż 400 stojaków na rowery w każdym z budynków, czyli trzy razy więcej niż wynosi zapotrzebowanie miasta.

Pierwszy z trzech budynków ma zostać otwarty już na poczatku roku 2015, a więc za niecałe dwa lata. Czy do tego czasu Apple zdecyduje się na rozpoczęcie budowy swojego kompleksu? Muszę przyznać, że plany Amazonu robią na mnie równie wielkie wrażenie co projekt Apple i jestem naprawdę ciekaw czy firmy będą rywalizować także i na tym polu, bo przecież każda z nich niesamowicie dba o swój wizerunek, a nic tak nie przyciąga uwagi i nie wzbudza zainteresowania jak futurystyczna siedziba.

Źródło: GeekWire 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu