12

Nowy interfejs Dokumentów Google już dostępny

Zapowiadane zmiany w wyglądzie usług Google zachodzą szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Nowe wersje sklepu Google Play, map i przeglądarki Chrome dla Androida są już dostępne, podobnie jak webowa odsłona Dysku Google. Teraz nadszedł czas na wprowadzenie nowych odsłon menadżerów Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji Google. Google zdecydowało się na podobny krok, którego dokonało w przypadku […]

Zapowiadane zmiany w wyglądzie usług Google zachodzą szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Nowe wersje sklepu Google Play, map i przeglądarki Chrome dla Androida są już dostępne, podobnie jak webowa odsłona Dysku Google. Teraz nadszedł czas na wprowadzenie nowych odsłon menadżerów Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji Google.

Google zdecydowało się na podobny krok, którego dokonało w przypadku aplikacji mobilnych – dla systemów iOS i Android udostępnione zostały osobne aplikacje dedykowane każdemu z typów dokumentów. Taka decyzja nie przypadła wszystkim użytkownikom do gustu, choć moim zdaniem dzięki temu znacznie wygodniejsze jest teraz przełączanie się pomiędzy aplikacjami, w których otwarte są różne dokumenty. Najwyraźniej podobne doświadczenie, zdaniem Google, potrzebne jest także na komputerze.

3

Dlatego Dokumenty, Arkusze i Prezentacje zyskały teraz poświęcone im podstrony. Ich interfejs wyraźnie nawiązuje do omawianego podczas Google I/O Material Designu. Górna belka koloru niebieskiego, zielonego lub żółtego (sugerującego z jakimi plikami mamy teraz do czynienia) zawiera także przyciski pozwalające na szybkie dotarcie do innych kategorii plików i Dysku Google (trzy kreski przy lewej krawędzi ekranu) oraz przełączanie widoku plików, sortowanie i otwarcie selektora plików. W ustawieniach zdecydujemy między innymi o włączeniu trybu offline dla plików.

2

Selektor plików jest niewielkim oknem wyświetlanym „nad” poprzednią zawartością i umożliwia przeglądanie zawartości folderów na Dysku Google pod kątem konkretnego typu plików i dokumentów. Tutaj też można przesyłać nowe pliki i umieszczać je katalogach.

Nowy widok przygotowany został także pod kątem obsługi dotykowej, co potwierdza obecność ikonki trzech kropek w prawym dolnym rogu miniaturki każdego z dokumentów. Po jej naciśnięciu wyświetlone zostaje kontekstowe menu zawierające takie opcje jak zmiana nazwy pliku, jego usunięcie i otwarcie w nowej karcie. Ten sam efekt osiągniemy poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na komputerze. Prawy dolny róg skrywa przycisk pozwalający na szybkie utworzenie nowego dokumentu danego typu.

4

Google poinformowało także, że adres docs.google.com przestanie niedługo odnosić się do Dysku Google i przekierowywać będzie właśnie na nową wersję Dokumentów Google.

Nowe Dokumenty, Arkusze i Prezentacje od Google.