Google

Dobra wiadomość dla rowerzystów - Google uaktualnił aplikację Mapy. Aktualizacja sklepu Play już do pobrania

Jan Rybczyński
Dobra wiadomość dla rowerzystów - Google uaktualnił aplikację Mapy. Aktualizacja sklepu Play już do pobrania
12

Jedną z moich ulubionych aplikacji na urządzenia mobilne pozostają Mapy Google, które wczoraj uchroniły mnie przed staniem w 40 minutowym korku, prowadząc opłotkami, których nie miałem szansy znać. Mapy przydają się nie tylko kierowcom. Jakiś czas temu Google prowadził oznaczenia tras rowerowych na...

Jedną z moich ulubionych aplikacji na urządzenia mobilne pozostają Mapy Google, które wczoraj uchroniły mnie przed staniem w 40 minutowym korku, prowadząc opłotkami, których nie miałem szansy znać. Mapy przydają się nie tylko kierowcom. Jakiś czas temu Google prowadził oznaczenia tras rowerowych na mapę i uwzględnił je przy wyznaczani trasy dojazdu dla rowerzystów. Ostatnia aktualizacja przynosi dla rowerzystów więcej nowości - pod każdą wyznaczoną trasą wyświetlany jest wykres zmiany wysokości, a także wyrażona liczbowo suma podjazdów i zjazdów.

Dlatego rowerzyści, zamiast kierować się czasem dojazdu czy odległością, mogą wybrać trasę z najmniejszą ilością podjazdów, lub wręcz odwrotnie, jeśli trenują kondycję, mogą wybrać drogę, która zawiera największą ilość podjazdów. Każdy, kto często jeździ na rowerze wie, że pokonanie kilkakrotnie dłuższej trasy w płaskim ternie może być łatwiejsze, niż pokonanie znacznie krótszej drogi w terenie górzystym. Pod warunkiem, że jest możliwy wybór, a cel wędrówki nie znajduje się po prostu na szczycie wzniesienia, na które tak czy siak trzeba podjechać.

W wersji anglojęzycznej Mapy mają do zaoferowania jeszcze więcej, wprowadzając komendy głosowe, które bez dekoncentrowania pozwolą sprawdzić przewidywany czas dojazdu, następny zakręt, wyświetlić oddalony widok całej trasy czy pokazać ruch na drodze. Tej funkcji niestety w polskiej wersji nie znalazłem. Jest za to łatwiejsze przełączanie się pomiędzy wynikami wyszukiwania w formie mapy lub listy. Pojawił się też nowy filtr wyszukiwania "twoje miejsca", który wyświetla tylko zapisane bądź ocenione lokalizacje.

Serwis Android Police odkrył również, że Google pracuje nad zaktualizowaniem funkcji "Zobacz w pobliżu", która ma zyskać więcej funkcji, między innymi możliwość wyboru pory dnia. Wówczas mapy pokażą jedynie te miejsca które będą otwarte, np. wieczorową porą będą to puby i kina, a nie biblioteki. Zmieni się również wygląd kart informacyjnych, pojawią się nowe kategorie, a sama funkcja dostanie nowy przycisk, który zamiast w wysuwanym z boku menu, trafi w prawy dolny róg mapy, zaraz obok funkcji powrócenia do widoku aktualnej lokalizacji. Funkcja na razie jest testowana i nie wiadomo dokładnie kiedy zostanie wdrożona, ani jaki będzie ostatecznie jej wygląd, ale niewątpliwe Google chce dostarczać lepszych informacji dotyczących najbliższego otoczenia.

Nowy sklep Google Play już jest

To nie jedyna aktualizacja, Google rozpoczął udostępnianie nowej wersji sklepu Google Play, z całkowicie nowym wyglądem typu Material Design, o którym wcześniej pisał Tomasz Popielarczyk. Jak widzicie zrzuty ekranu dotyczące map zrobiłem już w nowej wersji sklepu. Teraz zaktualizowany sklep otrzymał znacznie więcej różnego rodzaju animacji, które prezentują się estetycznie i nie przeszkadzają w korzystaniu z najistotniejszych funkcji. Najwięcej zmieniło się na stornach poszczególnych aplikacji - jeśli aplikacja posiada promujące ją wideo, niezależnie od zrzutów ekranu, będzie się ono znajdowało się w nagłówku, u samej góry karty aplikacji.

W nowej wersji sklepu aplikacje, których jeszcze nie zainstalowaliśmy, w głównym widoku będą oferowały tylko opis, bez listy zmian, a z kolei zainstalowane aplikacje zamiast opisu będą wyświetlały listę zmian z ostatniej aktualizacji, bez opisu. Takie podejście jest uzasadnione i zmniejsza ilość zbędnych elementów na ekranie, czyniąc dostęp do informacji bardziej efektywnym. W obu przypadkach będzie można zobaczyć pełny opis i listę zmian klikając nań, lecz teraz stanowią one zupełnie osobne ono w trybie pełnoekranowym, w którym dodatkowo umieszczone są informacje na temat programisty, wersji, rozmiaru, daty aktualizacji itp.

Jeśli nie chcecie czekać, aż sklep automatycznie się zaktualizuje, możecie pobrać plik instalacyjny APK z serwisu Android Police i zaktualizować sklep Google Play już dziś.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu