Mobile

Nowy flagowiec na raty i abonament bez limitów? Oto nasze porównanie, co się bardziej opłaca

Grzegorz Ułan
Nowy flagowiec na raty i abonament bez limitów? Oto nasze porównanie, co się bardziej opłaca
37

W ostatnim czasie dzieliłem się z Wami swoimi "znaleziskami" ciekawych ofert u naszych operatorów. Celowo użyłem słowa znalezisk, bo aby takowe znaleźć, trzeba się naprawdę naszukać na tych ich stronach, albo przypadkiem trafić na społecznościówkach, by znaleźć coś ciekawego. Jeśli chodzi o T-Mo...

W ostatnim czasie dzieliłem się z Wami swoimi "znaleziskami" ciekawych ofert u naszych operatorów. Celowo użyłem słowa znalezisk, bo aby takowe znaleźć, trzeba się naprawdę naszukać na tych ich stronach, albo przypadkiem trafić na społecznościówkach, by znaleźć coś ciekawego.

Jeśli chodzi o T-Mobile, opisywałem Wam półroczną ofertę no limit na "przeczekanie" bez telefonu. Play natomiast udostępnił Samsunga S4 za złotówkę, również w taryfie no limit, który to korzystniej wypadł w wyliczeniach, niż zakup jego w sklepie na raty.

Co w przypadku, gdy zależy nam na najnowszych telefonach i chcemy do nich dobrać sobie korzystną taryfę bez limitu? Postanowiłem sprawdzić, jak to na dziś wygląda u naszych operatorów i ponownie porównać to z zakupami na raty+oferty bez długotrwałych umów.

Wybrałem do tego telefony: iPhone 5S, Samsung Galaxy S5, HTC One M8, Sony Xperia Z2 oraz Nokia Lumia 930. Przedstawicieli z Androidem mamy tu aż trzech, ale nie mogłem się do końca zdecydować, który z nich jest najlepszy teraz:). Wszystkie przedstawione oferty są typu no limit. Jedynie Plus, nie wiedzieć dlaczego, zrezygnował z MMS-ów bez limitu w porównywalnej z innymi wysokości abonamentu i w każdej pozycji są one dodatkowo płatne.

Zaczynamy od najdroższej pozycji, czyli iPhone.

iPhone 5S

Wśród "abonamentowych" operatorów najkorzystniej wygląda oferta Play dzięki temu, że przy stosunkowo drogiej taryfie, znacznie obniżyli cenę samego smartfona. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego telefonu w sklepie na raty i taryfę bez limitu w Red Bull MOBILE, zaoszczędzimy na tym około 30 zł miesięcznie (720 zł w 24 miesiące, oczywiście pod warunkiem, że znajdziemy ofertę z ratami bez odsetek). Nju mobile ciut gorzej tu wypadło, ale pamiętajmy, że 57 zł to maksymalna kwota, jaką wydamy w miesiącu. Jeśli mniej rozmawiamy, mniej płacimy.

Samsung Galaxy S5

Tu ponownie wygrywa Play, ostatnio wprowadzona nowa FORMUŁA Europa UNLIMITED oraz dość atrakcyjne ceny aparatów pozwalają na te dość korzystne koszty w porównaniu z innymi abonamentami u pozostałych operatorów. Niemniej nadal przegrywa z tradycyjnymi ratami, zarówno jeśli chodzi o połączenie ich z ofertą z rachunkiem z nju mobile jak i z Red Bull MOBILE.

HTC One M8

W przypadku HTC różnice nie są już tak widoczne oprócz Orange, które ustawiło zaporową cenę za sam aparat, przez to koszty miesięczne mocno odstają od pozostałych. Zakup na raty nadal o 20,30 zł miesięcznie korzystniejszy z taryfami bez umów.

Sony Xperia Z2

Sony to chyba najbardziej wyrównana pozycja, różnice rzędu kilku złotych. Tu też nadal mocno wyraźnie widać dobrą politykę cenową samych aparatów, jeśli chodzi o Play.

Nokia Lumia 930

Nokia to przede wszystkim zaskoczenie postawą T-Mobile, które jako jedyne nie ma w swojej ofercie modelu 930, a za średnio 1k zł tańszą na rynku Nokię Lumia 925 życzy sobie podobnie, co pozostali.

Wszystkie przedstawione liczby odnoszą się do ofert dla nowych klientów. Próbowałem wyciągnąć dane dla obecnych klientów czy przenoszących numer, ale gdy dochodziło do odczytania szczegółów ofert zatrzymywałem się na formularzu z podaniem numeru telefonu do przeniesienia. Do tego momentu nie było jakiś znaczących różnic cenowych, jeśli chodzi o telefony, abonamenty kilka złoty tańsze, ale wiadomo, że w przypadku przedłużania umowy możemy często negocjować te stawki i uzyskać korzystniejsze oferty niż te ogólnodostępne na stronach.

Niemniej po wakacjach postaram się "wyciągnąć" od operatorów ceny samych telefonów przy przedłużaniu umowy przy założeniu, na przykład miesięcznych wydatków w okolicy 100 zł i czteroletniej bytności w danej sieci. Ewentualnie dajcie znać w komentarzach, jakie Was zestawienie najbardziej by interesowało.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu