Felietony

Super nowości w Facebooku na Androida

Konrad Kozłowski
Super nowości w Facebooku na Androida
18

Trudno nie narzekać na aplikację Facebooka dla Androida, skoro jest ona źródłem samych problemów - z wydajnością urządzenia i redukacją czasu pracy na baterii przede wszystkim. Firma Marka Zuckerberga nieustanie stara się ją poprawić, ale solidnych efektów wciąż brak. Zamiast tego lista zmian i nowości w nowej wersji Facebooka na Androida pęka w szwach.

Przesyłaj filmy w HD

Wśród nich prym wiedzie wprowadzenie wyczekiwanej od lat możliwości przesyłania do serwisu... filmów w HD. Czemu czekaliśmy na nią tak długo? Na to pytanie odpowiedź zna tylko sam Facebook, ale najistotniejsze jest to, że nareszcie pojawiła się w aplikacji.

By z niej skorzystać (lub upewnić się, że jest aktywna) należy odwiedzić ustawienia aplikacji i sprawdzić stan opcji przesyłania filmów w HD. Jeśli jeszcze nie się u Was nie pojawiła musicie uzbroić się cierpliwość, ponieważ najwyraźniej jest ona aktywowana po stronie serwera.

Zawsze widoczne wideo

Za to znacznie ciekawszymi nowościami jest tryb picture-in-picture oraz tryb offline dla wideo. Pierwszy z nich wymaga od nas przyznania zezwolenia do "rysowania ponad innymi aplikacjami", podobnie jak w przypadku Dymków czatu w Messengerze, dzięki czeu okienko z klipem będzie cały czas widoczne. Umożliwia to jednoczesne oglądanie wideo i przeglądanie treści na Facebooku lub w innych aplikacjach.

Tryb offline i dowolna jakość oglądanego klipu

Druga z nowości pozwala zachować w pamięci urządzenia wybrane klipy do obejrzenia na później. Podczas samego oglądania będziemy wkrótce dysponować szerszą listą jakości do wyboru, od 72p począwszy i na 720p skończywszy. To spory krok naprzód. gdyż do tej pory oferowany był jedynie przełącznik pomiędzy SD i HD.

Wygodne przeglądanie powiadomień

Facebook postanowił także ułatwić nam reagowanie na powiadomienia. Po wybraniu jednego z nich i otwarciu danego materiału będziemy mogli skorzystać ze strzałek w prawym górnym rogu, by przejść do kolejnego lub poprzedniego z naszej listy. Pomysł wydaje się dość ciekawy, ale jak sprawdzi się to w praktyce? Nie potrafię jeszcze odpowiedzieć, ponieważ zainstalowana na moim smartfonie wersja aplikacji na to nie pozwala.

I co z tego?

Powyższe nowinki mogą zostać ciepło przyjęte przez użytkowników mobilnego Facebooka, ale niestety w dalszym ciągu nie przybliża nas to do jakiejkolwiek poprawy w samym działaniu aplikacji. Moje gorzkie słowa sprzed pół roku wcale nie straciły na ważności, co potwierdzają informacje z listopada - usunięcie aplikacji przekłada się na znaczny wzrost wydajności smartfona i czasu pracy bez ładowania.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu