Smartwatche

Nowy Android Wear już oficjalnie. Nareszcie!

Konrad Kozłowski
Nowy Android Wear już oficjalnie. Nareszcie!
16

Aż trudno dziś sięgnąć pamięcią kiedy dokładnie pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje dotyczące planów Google wobec aktualizacji Marshmallow dla zegarków z Android Wear, ale dzisiejszego popołudnia nareszcie Google przedstawiło je na swoim blogu. Nowości podzielono na trzy kategorie i bez wątpienia wprowadzą one funkcje, których użytkownicy oczekiwali i potrzebowali od dłuższego czasu.

Z chwilą, gdy Apple zaprezentowało możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych za pośrednictwem smartwatcha jasne stało się, że Google będzie zmuszone prędzej czy później w tę funkcję wyposażyć także i swoją platformę dla smartwatchy. Zapowiadana od dłuższego czasu staje się faktem - dzięki wbudowanemu głośnikowi w nowszych modelach zegarków ich posiadacze będą mogli prowadzić rozmowy głosowe, również bez udziału smartfona w tym procesie. Jedyny model, który na to pozwalał - LG Watch Urbane LTE - został wycofany z rynku, lecz całkiem możliwe jest, że w roli pierwszego samodzielnego smartwatcha z Android Wear wystąpi wkrótce inny model.

Naturalnie dzięki tej nowości możliwe stanie się także odsłuchiwanie wiadomości audio wysyłanych za pomocą takich komunikatorów jak Google Hangouts, Nextplus, Telegram, Viber, WeChat i WhatsApp. Na liście zabrakło Messengera od Facebooka, lecz może to ulec zmianie już niedługo. Natomiast aplikacja Glide pozwoli na wymianę wiadomości audio oraz wideo przy użyciu smartwatcha z Android Wear.

Jeden z ostatnio zaprezentowanych zegarków z Android Wear - Casio Smart Outdoor Watch

Najciekawszą ze wszystkich nowości jest jednak wprowadzenie obsługi nowych gestów. Te zupełnie zmieniły moją codzienną interakcję z zegarkiem i uczyniły ją znacznie wygodniejszą i produktywniejszą. Nie wszystkie zadania można jednak w ten sposób wykonać, dlatego Google postanowiło wykonać jeszcze jeden krok naprzód wyposażając platformę w kilka nowych. Listę powiadomień (kart) możemy już przewijać, a od teraz możliwe stanie się ich rozszerzanie (czyli po prostu wyświetlanie pełnej treści powiadomienia), przechodzenie do listy aplikacji oraz powrót do ekranu głównego. Wszystko to spowoduje, że po telefon będziemy sięgać jeszcze rzadziej.

Google nie podało na dzień dzisiejszy daty udostępnienia uaktualnienia, lecz nie powinno to zająć dłużej niż 2-3 tygodnie. Dużo zależy także od samych producentów, lecz ze względu na brak otwartości Android Wear, proces wdrażania aktualizacji trwa znacznie krócej, aniżeli w przypadku smartfonów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu