Felietony

Nowości w Chrome 12 czyli 3D CSS, ochrona przed malware, aplikacje z paska wyszukiwania i inne

Szymon Barczak
Nowości w Chrome 12 czyli 3D CSS, ochrona przed malware, aplikacje z paska wyszukiwania i inne
13

Chrome, przeglądarka od Google'a, która podobnie jak Android w szybkim czasie zdobyła dużą popularność, wydana została w nowej, dwunastej już wersji. Dwunastka dostępna jest już na wszystkie platformy. W znajdywaniu i naprawianiu błędów jak zwykle pomagali programiści hobbyści, za których pomoc Goog...

Chrome, przeglądarka od Google'a, która podobnie jak Android w szybkim czasie zdobyła dużą popularność, wydana została w nowej, dwunastej już wersji. Dwunastka dostępna jest już na wszystkie platformy. W znajdywaniu i naprawianiu błędów jak zwykle pomagali programiści hobbyści, za których pomoc Google wypłacił dla tego wydania w sumie ponad 10 000 dolarów. Oprócz usunięcia błędów związanych z bezpieczeństwem, dodano także kilka nowych funkcji, takich jak sprzętowa akceleracja 3D CSS, ochrona przed pobieraniem złośliwych plików czy też możliwość usunięcia plików cookie Flasha.

Google wprowadziło do nowej wersji Chrome'a wyszukiwanie aplikacji z poziomu pasku adresu, możliwość usuwania plików cookie Flasha wprost z ustawień Clear Browsing Data.

Tryb Safe Browsing został wzbogacony o rozwiązanie znane z Internet Explorer 8, jakim jest sprawdzanie plików pod kątem zagrożeń. Na obecną chwilę funkcja ta działa tylko na wersji dla Windows i sprawdza jedynie pliki wykonywalne (.exe). W przypadku wykrycia nieprawidłowości, użytkownik zostaje powiadomiony o zdarzeniu specjalnym komunikatem na pasku:

Z Chrome wyrzucono Gears, który to mechanizm pozwalał na składowanie na komputerze użytkownika jego danych pochodzących z aplikacji webowej. Technologia ta została wdrożona m.in. w Gmailu, dzięki czemu użytkownik miał dostęp do poczty nawet w przypadku braku połączenia z internetem. Gearsy zostały jednak porzucone już jakiś czas temu ze względu na natywną obsługę tego typu technik przez sam HTML5.

Dodano natomiast sprzętową obsługę 3D CSS (3D transforms). Twórcy Chrome'a proponują przetestowanie nowych możliwości przeglądarki poprzez obejrzenie Shaun the Sheep.

W przeglądarce plików PDF pojawiły się natomiast ikony drukowania i zapisania pliku.

Trzeba przyznać, że Google nieźle sobie radzi na rynku przeglądarek. Wszedł na niego z impetem i nie zamierza odpuszczać nikomu. Zupełnie tak jak z rynkiem urządzeń mobilnych i Androidem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Chromegoogle chrome