Moje przemyślenia

Checkboxy wracają do Dokumentów Google

Gniewomir Świechowski
5

W wyniku próśb użytkowników do dokumentów Google wróciły checkboxy, które usunięto umożliwiając zaznaczenie wielu plików z wciśniętym Ctrl lub Shift. Zmiana drobna i z mojego punktu widzenia niepotrzebna, ale jeśli spojrzeć z boku, bardzo pouczająca. Pół na pół, na bazie własnych doświadczeń i w...

W wyniku próśb użytkowników do dokumentów Google wróciły checkboxy, które usunięto umożliwiając zaznaczenie wielu plików z wciśniętym Ctrl lub Shift. Zmiana drobna i z mojego punktu widzenia niepotrzebna, ale jeśli spojrzeć z boku, bardzo pouczająca.

Pół na pół, na bazie własnych doświadczeń i wiedzy wykopanej z sieci, buduję sobie jakieś zaczątki wiedzy o usability stron i aplikacji webowych. Najbardziej oczywiste zasady, to nie zaskakiwać użytkownika rozwiązaniami z którymi się nie spotkał i trzymać się tych samych zasad w ramach całego serwisu.

Problematyczne jest, że często o tym z którymi rozwiązaniami użytkownik miał do czynienia oceniają ludzie żyjący w sieci, którzy zakładają odruchowo, że użytkownicy dysponują podobną wiedzą o drobnych ułatwieniach oferowanych przez oprogramowanie. Okazuje się to być nieprawdą.

Wybieranie plików z Ctrl i Shift to mechanizm obecny w najpopularniejszym systemie operacyjnym na świecie od wieków, ale jak widać po nacisku użytkowników - duża część internautów o tym nie wie, nie korzystała z tej możliwości, albo przyzwyczaiła się w Google Docs do starego rozwiązania (checkboxy).

Do dziś byłem szczerze przekonany, że nie ma bardziej intuicyjnego rozwiązania, ale jak można przeczytać powyżej, była to tylko i jedynie projekcja własnych zwyczajów, mogąca owocować błędnymi decyzjami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Dokumenty Googleusability