Artykuł sponsorowany

Nowoczesna telewizja i nowoczesny sprzęt na wyciągnięcie ręki – Cyfrowy Polsat GO i Liga Mistrzów online

Konrad Kozłowski
Nowoczesna telewizja i nowoczesny sprzęt na wyciągnięcie ręki – Cyfrowy Polsat GO i Liga Mistrzów online
18

Gdy spojrzysz dziś na swój smartfon, to na pewno od czasu do czasu przychodzi ci do głowy myśl o tym, jaką długą drogę przebyły te urządzenia, by oferować to, co oferują dzisiaj. Ale to nie jedyna kategoria sprzętu, która dojrzewała latami.

Nie inaczej jest bowiem z dekoderami telewizyjnymi, które kompletnie nie przypominają dziś swoich protoplastów - no dobrze, być może nadal doszukacie się pewnych punktów wspólnych, ale możliwości są dziś o wiele większe, aniżeli te kilka czy kilkanaście lat temu.

Doskonale pamiętam czasy, w których miejsce zamieszkania dyktowało w pewnym stopniu rodzaj dostępu do telewizji, na który można było się zdecydować. Mieszkańcy bloków w centrum miast często stawiali na kablówkę, choć nie brakowało tych, którzy woleli wybrać telewizję satelitarną. Poza miastem wybór był znacznie prostszy - lepsza jakość obrazu i dźwięku oraz znacznie szersza oferta kanałów były dostępne jedynie przez satelitę. Choć niemal cały potrzebny sprzęt znajdował się na zewnątrz, to zaraz obok telewizora pojawiał się wtedy nowe urządzenie- dekoder. Na co pozwalał? Oczywiście na odbiór kanałów telewizyjnych, które były dekodowane - każdy może to w ten sposób wytłumaczyć. I wcale nie będzie się to mijać z prawdą, bo raczej mało komu przychodziły wtedy do głowy serwisy internetowe dostępne za pośrednictwem dekodera czy usługi z wideo na życzenie. Telewizja była telewizją, a dekoder telewizyjny był po prostu dekoderem.

Dziś sytuacja jest zgoła odmienna. W naszych salonach czy sypialniach goszczą coraz większe ekrany, kanały telewizyjne to tylko jeden z wielu oferowanych sposobów spędzenia czasu przed telewizorem. Z zewnątrz dekodery są bardziej eleganckie, posiadają mniejsze rozmiary, nowoczesny design, dysponują większą liczbą złącz, ale najważniejsze zmiany zaszły wewnątrz, bo dekodery czerpią sygnał nie tylko z anteny satelitarnej, ale mogą być również podłączone do internetu. Sam interfejs systemu również uległ zmianie i przypomina dziś raczej intuicyjne menu aplikacji telewizyjnej, gdzie użytkownikowi jest oferowanych co najmniej kilka sposobów odbierania rozrywki. Zaprezentowane przez Cyfrowy Polsat nowe dekodery EVOBOX HD i EVOBOX LITE posiadają wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu bezprzewodowo podłączymy je do naszej domowej sieci i będziemy mogli korzystać z takich serwisów jak HBO GO czy Cyfrowy Polsat GO, niezależnie od tego, czy posiadamy nowszy model telewizora obsługujący serwisy z wideo na żądanie, czy nie.

Dzięki temu dzieli nas zaledwie kilka kliknięć od setek, jeśli nie tysięcy filmów, seriali i programów telewizyjnych, które można obejrzeć, kiedy tylko mamy na to ochotę. Nie trzeba już dostosowywać się do ramówki - te treści już na nas czekają i jedyne co musimy zrobić, to wybrać coś konkretnego.

Oferta sprzętowa Cyfrowego Polsatu wciąż się rozszerza. Chcemy dać klientom możliwość wyboru dopasowanych do ich potrzeb, wygodnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają oglądać telewizję w najlepszej jakości, przy pomocy nowoczesnych urządzeń, zapewniających także dostęp do bogatej oferty treści premium w serwisach VOD. Połączenie wysokiej klasy dekoderów z bogatą ofertą pakietów telewizyjnych i szeroką biblioteką serwisów multimedialnych, dające użytkownikom swobodę, elastyczność i wygodę w dostępie do ulubionych treści, to kierunek, którego oczekują nasi abonenci i w jakim konsekwentnie rozwijamy się od wielu lat − mówi Dariusz Działkowski, Członek Zarządu ds. Technicznych Cyfrowego Polsatu.

Warto przyjrzeć się także samemu serwisowi Cyfrowy Polsat Go oraz aplikacji CP GO, które dostępne są na urządzeniach mobilnych. Bo dziś telewizja nie jest oczywiście dostępna tylko i wyłącznie na telewizorze i dekoderze, te czasy mamy już dawno za sobą. Możliwość oglądania telewizji na innych urządzeniach staje się kluczowym elementem oferty każdego operatora. Za sprawą Cyfrowego Polsatu GO możemy zabrać ze sobą większość kanałów telewizyjnych gdziekolwiek jesteśmy i oglądać je na komputerze, tablecie czy telefonie. To oznacza także, że fani piłki nożnej w każdych okolicznościach będą mogli śledzić rozgrywki Ligi Mistrzów, z której przekazy na żywo przeprowadzane są na antenach kanałów i w serwisach Polsat Sport Premium (warunkiem jest posiadanie pakietu Polsat Sport Premium).

A obsługa serwisu Cyfrowy Polsat GO jest wręcz banalna. Strona główna od razu wita nas ostatnio dodanymi, najważniejszymi i najpopularniejszymi treściami, które można obejrzeć online. Rozsuwane boczne menu pozwala wygodnie nawigować pomiędzy wszystkimi kategoriami oraz sekcjami, więc w mgnieniu oka będziecie mogli przełączyć się z widoku serialu na kanały TV dostępne na żywo. Interfejs jest czytelny, nie posiada żadnych dodatkowych, zbędnych elementów - postawiono na prostotę i komfort obsługi. Klikasz i oglądasz Ligę Mistrzów online.

Dzięki temu, między innymi, możliwe jest przeglądanie kanałów TV przy wykorzystaniu filtrowania i przeglądanie pełnego programu TV w celu znalezienia interesujących nas transmisji. Odtwarzacz wideo umożliwia dostosowanie jakości wideo streamowanego materiału, więc jeśli dysponujemy łączem mobilnym, to możemy manualnie ograniczyć ilość zużywanego transferu wybierając niższą rozdzielczość. Można też zdać się na tryb automatyczny, który na bieżąco będzie analizował jakość połączenia i dostosowywał do niego jakość wideo, co może być przydatne przy oglądaniu materiałów w trasie, gdzie zależy nam na uniknięciu przerw w transmisji.

Sytuacja analogicznie przedstawia się w przypadku aplikacji mobilnych, które znajdziecie w sklepach Google Play i App Store. Po zalogowaniu się na konto możecie od ręki rozpocząć seans telewizji na żywo lub uruchomić odtwarzanie materiałów na żądanie. Interfejs aplikacji odpowiada serwisowi www, więc nie ma żadnych szans na pogubienie się w ich obsłudze. Podejrzewam nawet, że większość klientów będzie wybierać aplikacje częściej niż serwis www, bo takie urządzenia jak smartfon czy tablet mamy zawsze lub prawie zawsze ze sobą i po wyjęciu ich z torby czy kieszeni można bez przeszkód oglądać cokolwiek zapragniemy używając sieci komórkowej.

Bo choć z naszej perspektywy może się wydawać, że nie zmieniło się zbyt wiele, to na wieloletnia ewolucja doprowadziła nas do miejsca, w którym to telewizję możemy dostosować do siebie, zamiast dostosowywać się do telewizji. Swoboda w dobieraniu pakietów, a także późniejszym ich oglądaniu sprawia, że bez przeszkód możesz opuścić kanapę w salonie i sztywną ramówkę kanałów telewizyjnych, decydując samemu, gdzie i jak będziesz oglądać, co tylko chcesz. A przecież to nie koniec.

Wpis powstał we współpracy z Cyfrowym Polsatem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu