Komputery i laptopy

Nowe Raspberry Pi z WiFi i Bluetooth. Teraz się zacznie prawdziwa zabawa w IoT!

Tomasz Popielarczyk
Nowe Raspberry Pi z WiFi i Bluetooth. Teraz się zacznie prawdziwa zabawa w IoT!
103

Sukces Raspberry Pi oraz nieustannie gnająca do przodu technologia skłaniają twórców do regularnego wypuszczania nowych wersji komputerka. Nadchodząca ma otrzymać wreszcie moduły Bluetooth oraz WiFi.

W sieci pojawiły się przecieki, które ujawniają specyfikację nowej "Malinki". Podobnie jak poprzednie modele ma ona działać w oparciu o chip Broadcoma. Będzie to model BCM43143 obsługujący sieci WiFi 802.11 b/g/n, a także Bluetooth Low Energy. Na SoC mają się składać cztery rdzenie ARMv7 o taktowaniu 1,2 GHz. Pod pozostałymi względami różnic nie ma: 1 GB pamięci RAM i magazyn danych dostarczany "zewnętrznie" za pomocą slotu na kartę MicroSD.

RaspberryPi 3, podobnie jak model drugiej generacji, ma ponadto posiadać cztery poryty USB 2.0, złącze Ethernet oraz HDMI. Tradycyjnie nie zabraknie też 40-pinowego GPIO. Zasilanie w dalszym ciągu będziemy dostarczać za pomocą portu Micro USB. Tym razem ma on jednak posiadać fizyczny przełącznik zasilania. Plusem będzie też zdolność radzenia sobie z energią o natężeniu 2,4 ampera.

Zobacz też: Raspberry Pie 4 już dostępne w sprzedaży

Raspberry Pi z pewnością zyska na tych zmianach. Zapewne jednak pojawi się też masa niezadowolonych głosów. Jedni wyczekiwali USB 3.0, inni gigabitowego złącza Ethernet, a jeszcze inni większych kości pamięci. Nie zapominajmy jednak, że to komputerek za 35 dolarów i prawdopodobnie nowa generacja będzie w dalszym ciągu tyle kosztowała (to już swego rodzaju tradycja).

Cieszy natomiast obecność modułów bezprzewodowych. Raspberry Pi jest często wykorzystywane w projektach z kategorii Internet of Things czy Smart Home. Natywna obecność stosownych rozwiązań zdecydowanie ułatwi konstruktorom pracę i przyśpieszy wcielanie pomysłów w życie. Oczywiście zakładając, że doniesienia te okażą się prawdziwe. Póki co bowiem rzecznik prasowy Raspberry Pi Foundation odmówił komentarza.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu