Apple

Nowe komputery Apple mają... wolniejsze dyski od swoich starszych braci

Kamil Świtalski
Nowe komputery Apple mają... wolniejsze dyski od swoich starszych braci
11

Nowa fala urządzeń przyniosła zmiany, których wielu się nie spodziewało. Podstawowe konfiguracje dyskowe w testach wypadają wolniej, niż miało to miejsce w poprzedniej generacji.

Kiedy nowsze modele elektronicznych gadżetów mają coś gorszego od swoich poprzedników - klienci... no cóż, niekoniecznie są zadowoleni. Szczerze? Ani trochę mnie to nie dziwi — bo przecież nie po to płacą za najnowszy sprzęt, by w jakimkolwiek aspekcie był on gorszy od tego, który trafił do sprzedaży jakiś czas temu — i prawdopodobnie można go kupić w niższej cenie. A tak sprawy mają się z najbardziej podstawowymi konfiguracjami nowych komputerów Apple. Tych z układami Apple Silicon M2.

Według testów wykonywanych aplikacją Disk Speed Test od BlackMagic, podstawowa konfiguracja dyskowa (512 GB) oferuje w najnowszych komputerach odczyt na poziomie 2,970 MB/s oraz zapis około 5,150 MB/s. W przypadku komputerów z układami M1 Pro wypadają one nieco słabiej, bo tamtejsze dyski w tym samym teście oferowały odczyt na poziomie 4,900 MB/s oraz zapis 3,950 MB/s. Jako że sytuacja wygląda niejako analogicznie zarówno w przypadku Macbooków Pro oraz Macbooków Air z układami M2 — redakcja 9to5Mac zakłada, że związane jest to bezpośrednio z chipami. Starsze modele miały 4 NAND, nowe mają dwa — i mimo że wielkość dysku nie uległa zmianie, to jakość działania już tak.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku Maka Mini (podstawowy M2 ma wolniejszy dysk od podstawowego M1), no i wspomnianego też Macbooka Air. Niestety, z perspektywy klienta wygląda to... dość marnie — i rozumiem rozgoryczenie. Warto też mieć na uwadze, że kwestia wolniejszych dysków dotyczy wyłącznie najbardziej podstawowych wersji komputerów. Z drugiej strony daleko im do bycia wolnymi. Są wolniejsze, ale... dla większości prawdopodobnie w pełni wystarczające.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news