Apple

ChatGPT pokazuje, że Siri daleko do ideału. Apple powinno sięgnąć po sztuczną inteligencję?

Kacper Cembrowski
ChatGPT pokazuje, że Siri daleko do ideału. Apple powinno sięgnąć po sztuczną inteligencję?
Reklama

Chociaż Siri to niezły asystent głosowy, to do perfekcji mu daleko. Pokazał to dobitnie fanowski projekt, łączący asystent Apple z technologią stojącą za ChatGPT.

Siri jest niezła, ale co jak połączysz asystenta Apple z technologią od ChatGPT?

Siri i Asystent Google to bez dwóch zdań najlepsi asystenci głosowi na rynku, chociaż u nas to propozycja od wielkiego G z pewnością jest zdecydowanie lepsza i częściej używana — co wynika z tego, że asystent od Apple do tej pory nie wspiera języka polskiego. Abstrahując jednak od tego, Siri daje radę — chociaż do perfekcji jej daleko i potrafi odpowiedzieć na niektóre proste pytania, to w przypadku bardziej rozbudowanych dialogów czy „ciągnięcia asystenta za język” zaczyna to wyglądać trochę gorzej. Okazuje się, że naprawić to może ostatnia rewelacja całego internetu, a jednocześnie postrach Google’a i nowa miłość Microsoftu, czyli technologia stojąca za ChatGPT — GPT-3.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Jak sprawdzić czy tekst napisała sztuczna inteligencja? Jest sposób!

GPT-3 to system sztucznej inteligencji (AI) stworzony przez OpenAI, laboratorium badawcze z siedzibą w San Francisco. Dzięki zdolności do generowania tekstu podobnego do ludzkiego, GPT-3 stał się jednym z najczęściej omawianych postępów w technologii sztucznej inteligencji. Rozwój GPT-3 rozpoczął się w 2018 roku, kiedy OpenAI wydało pierwszą wersję swojego modelu przetwarzania języka naturalnego. Od tego czasu model przeszedł kilka iteracji i rozrósł się do ponad 175 miliardów parametrów. Chociaż całość funkcjonuje od zaledwie kilku miesięcy, to już zdążyła przerazić połowę świata — przede wszystkim copywriterów, pisarzy czy nauczycieli, o czym na bieżąco informujemy na łamach Antyweb.

Narzędzie AI korzysta z pełnych zasobów Internetu, dzięki czemu w ułamku sekundy jest w stanie odpowiedzieć na pytanie użytkownika — i to zdecydowanie bardziej wyczerpująco i obszernie, niż wyszukiwarka, która wyrzuca z siebie jedynie porcję linków. Tę sytuację chce wykorzystać Microsoft, dodając całość do Binga — a czy po coś podobnego powinno sięgnąć Apple?

 

Fanowski projekt połączył najnowsze narzędzie AI z Siri. Świetny efekt

Mate Marschalko opublikował na Reddicie materiał przedstawiający fuzję GPT-3 z Siri. Film pokazuje operowanie inteligentnymi przedmiotami w domu dewelopera z poziomu HomeKita oraz zadawanie skomplikowanych pytań, na które obecna Siri nie byłaby w stanie odpowiedzieć.

Źródło: Depositphotos

Główną kwestią jest to, że nie trzeba mówić do Siri bezpośrednio, dając asystentowi suche polecenia — całość jest zwyczajnie dużo bardziej inteligentna, przypominająca wręcz Jarvisa z Iron Mana. Dla przykładu, Marschalko powiedział do Siri „Właśnie zauważyłem, że nagrywam ten film w ciemnym biurze, czy możesz coś z tym zrobić?”, na co asystent reaguje zapaleniem światła, a w dalszej części programista prosi Siri o ustawienie takiej temperatury w sypialni, która sprawi, że będzie mu łatwiej zasnąć. W odpowiedzi asystent Apple ustawił temperaturę 19 stopni.

Świetna rzecz, która nie jest łatwa do odtworzenia

Marschalko we wpisie na swoim blogu wytłumaczył, jak działa całe demo Siri z ChatGPT i nie da się ukryć, że jest to niezwykle zawiła konstrukcja, którą nie będzie łatwo odtworzyć — i jeśli nie jesteście ekspertami w tym zakresie, raczej nie macie dużych szans na powodzenie. Ponadto warto zaznaczyć, że każde polecenie kosztuje 0,014 dolara za żądanie API wysłane do GPT-3, więc nie jest to aż tak „przystępne”, jak normalny asystent.

Do tego, na co zwracają uwagę niektórzy użytkownicy Reddita, materiał jest edytowany — występują cięcia, więc ciężko powiedzieć, czy demo technologiczne działa w 100 procentach, czy Marschalko użył magii montażu. Jeśli jednak całość działa tak, jak zapewnia programista, to możemy mówić o swego rodzaju rewolucji i asystentach głosowych „nowej generacji”. Czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość tego rynku?

Reklama

Źródło

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama