Firefox

Nowa wyszukiwarka w Firefoksie wygląda i działa rewelacyjnie

TP
Tomasz Popielarczyk
21

Mozilla ostatnio pokazuje swoje innowacyjne oblicze. Nowości, jakie trafiają do Firefoksa pozytywnie zaskakują, czego mamy kolejny przykład. Nowa wyszukiwarka w Lisku zapowiada się rewelacyjnie i funkcjonalnie. W końcu fundacja nie kopiuje rozwiązań znanych z innych produktów, tylko idzie własną dro...

Mozilla ostatnio pokazuje swoje innowacyjne oblicze. Nowości, jakie trafiają do Firefoksa pozytywnie zaskakują, czego mamy kolejny przykład. Nowa wyszukiwarka w Lisku zapowiada się rewelacyjnie i funkcjonalnie. W końcu fundacja nie kopiuje rozwiązań znanych z innych produktów, tylko idzie własną drogą i zaczyna być tą starą dobrą Mozillą, która wyznacza trendy. Podoba mi się to!

Dopiero co świat obiegła informacja o zmianie domyślnego dostawcy wyszukiwania, a teraz przebudowano całkowicie sam interfejs wyszukiwarki wbudowanej w przeglądarkę. Zmieniły się dwie rzeczy - przede wszystkim przebudowano mechanizm podpowiadania - frazy, które podsuwa teraz przeglądarka są posegregowane inaczej, bardziej logicznie. Nie to jednak jest jest najfajniejsze, a kafelki, które umieszczono poniżej.

Mozilla oddała swoim użytkownikom bardzo intuicyjne narzędzie do szybkiego używania dowolnej wyszukiwarki. Tak naprawdę zatem teraz za pomocą dwóch kliknięć możemy przeszukać dowolną stronę: zasoby Wikipedii, eBaya czy Twittera. Co jednak szczególnie istotne, użytkownik ma pełną kontrolę nad tymi ikonkami. W okienku ustawień znajdziemy wygodny panel zarządzania usługami - możemy je dodawać i usuwać, aktywować i dezaktywować - słowem pełna dowolność. To naprawdę nie jest nic wielkiego i skomplikowanego, ale sprawia wrażenie genialnego w swojej prostocie.

Mozilla przygotowała też coś dla programistów. Nowy interfejs to również nowe mechanizmy pozwalające na implementowanie własnych wyszukiwarek w przeglądarce. Użytkownik, który odwiedzi stronę zoptymalizowaną pod kątem nowej funkcji, po kliknięciu w wyszukiwarkę zobaczy dymek z poleceniem dodania nowej wyszukiwarki do przeglądarki. W ten sposób można w prosty sposób w wyszukiwarkę synonimów, encyklopedię albo słownik. Możliwości jest masa.

Nowy interfejs jest teraz dostępny w kanale beta. Jeżeli Mozilla nie zanotuje żadnego poślizgu, prawdopodobnie zobaczymy go w stabilnym wydaniu numer 34. Jest na co czekać. Mozilla właśnie udowadnia, że nie wystrzelała się z dobrych pomysłów i ma jeszcze siłę, aby zaskakiwać. To jednocześnie świetna reakcja na rezygnację z umowy z Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu