Polska

Nowa stacja radiowa Polskie Radio Kierowców już działa!

Grzegorz Ułan
Nowa stacja radiowa Polskie Radio Kierowców już działa!
6

Mamy kolejną stację radiową, tym razem przeznaczoną dla kierowców, rusza Polskie Radio Kierowców. Dostępne będzie w +DAB oraz w aplikacjach mobilnych na Androida i iOS.

Polskie Radio Kierowców dotychczas mogliście słuchać na antenie Polskiego Radia, od jutra dostępne będzie w eterze jako samodzielna rozgłośnia, niestety tylko w DAB+. Niemniej już teraz możecie ją podłączyć w samochodzie do głośników poprzez aplikację mobilną dostępną na Androida i iOS.

Polskie Radio Kierowców - gdzie słuchać?

Dojechali na razie w smartfonach, aplikację Polskie Radio Kierowców możecie pobrać już z Google Play i z App Store.

Radio już działa, są prowadzący, są systematyczne komunikaty z polskich dróg, dobra muzyka oraz serwisy informacyjne emitowane w czterech językach - polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim. Mam nadzieję, że obędzie się tu bez jedynego słusznego przekazu i będziemy mieli jedną ciekawą i przydatną stację radiową Polskiego Radia.

Kuba Marcinowicz:

Startuje Polskie Radio Kierowców – całodobowy, nowoczesny i interaktywny projekt Polskiego Radia. – Nawet jeżeli ktoś nie do końca "siedzi" w świecie motoryzacyjnym, bardzo chętnie posłucha o nowych przepisach, o zmianach, ułatwieniach.

W aplikacji mobilnej możemy sprawdzić aktualne utrudnienia na drogach w Polsce oraz ramówkę stacji, która nie jest dość rozbudowana, ale powinna odpowiadać akurat kierowcom. Regularna ramówka dostępna będzie w godzinach od 5 do 23, a w godzinach nocnych będą odtwarzane powtórki z dnia i muzyka, czyli zwykły automat.

Wraz z działalnością Radia Kierowców startuje aplikacja mobilna, dzięki której możemy słuchać audycji po podpięciu telefonu do zestawu głośnomówiącego. Dzięki niej Słuchacz może także informować o korkach i innych trudnościach na drodze, gdziekolwiek się znajduje. – Można wysłać zdjęcie, wysłać notatkę głosową, informację tekstową i powiedzieć, gdzie konkretnie dzieje się coś niedobrego.

Jak widać na zrzucie, bezpośrednio z aplikacji mobilnej kierowcy będą mogli wysyłać informacje o napotkanych zdarzeniach drogowych wraz ze zdjęciem.

Polskie Radio Kierowców w DAB+

To sama aplikacja mobilna, jutro ma zostać uruchomiony sygnał DAB+, ten możliwy będzie do odtworzenia w odbiornikach samochodowych wspierających cyfrowe radio.

Na szczęście Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EECC) nakłada już obowiązek instalowania we wszystkich nowych samochodach radioodbiorników umożliwiających odbiór naziemnego sygnału cyfrowej radiofonii, więc to tylko kwestia czasu aby spora część kierowców mogła bez problemu odbierać nowe radio, bez wspomagania ze strony aplikacji mobilnych.

Źródło: Polskie Radio.

Aktualizacja 16.10.2020

Polskie Radio Kierowców rozpoczęło już emisję na DAB+, możecie zacząć je słuchać po automatycznym zeskanowaniu w poszukiwaniu nowych rozgłośni w Waszych odbiornikach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu