Chromebook

Nowa opcja Phone Hub na Chromebooku, będzie jak AirDrop na Macbooku

GU
Grzegorz Ułan
1

Google w marcu tego roku na swoim blogu zapowiedział szereg nowych funkcji dla Chromebooków, które udostępni na 10-lecie Chrome OS. Mi udało się już uruchomić chyba najważniejszą z nich, a mianowicie Phone Hub.

Phone Hub - ściślejsza integracja Chromebooków z Androidem

Phone Hub to nowe centrum integracji Chromebooka ze smartfonem z Androidem na pokładzie. Do tej pory takie połączenie umożliwiało jedynie odblokowanie laptopa, dzięki usłudze Smart Lock czy odbieranie i pisanie wiadomości SMS.

Phone Hub idzie nieco dalej i umożliwia już sprawdzenie stanu naładowania baterii na smartfonie, wyciszanie go, włączenie hotspotu czy znajdowanie zapodzianego gdzieś w domu urządzenia. Dodatkowo panel Phone Hub wyświetla nam ostatnie otwarte karty w przeglądarce Chrome na smartfonie.

Ciekawą opcją jest też odbieranie powiadomień z aplikacji na smartfonie wprost na biurku Chromebooka.

Jednak wisienką na torcie nowej opcji integracji ma być funkcja znana z systemu mac OS, czyli AirDrop.

Nie udało mi się jej uruchomić, ale na stronach Google pokazane już jest jak będzie działała. Nowa funkcja udostępniania będzie umożliwiała wysyłanie plików z Chromebooka do innych urządzeń z Chrome OS i Androidem znajdujących się w pobliżu. Pliki będą przesyłane anonimowo bez załączania naszych informacji kontaktowych.

Jakie inne nowości Google przygotowało dla posiadaczy Chromebooków?

Synchronizacja połączeń WiFi

Od teraz wszystkie połączenia WiFi, które skonfigurowaliśmy na smartfonie z Androidem dostępne będą z automatu na Chromebooku. Wystarczy, że na laptopie zalogujemy się tymi samymi danymi konta Google, a połączenia te zsynchronizują się z każdym nowym urządzeniem.

Nowa odsłona narzędzia do zrzutów i nagrywania ekranu

W nowej wersji zrzutów czy nagrywania ekranów możliwe już jest łatwe przełączanie pomiędzy opcją zrzutu i nagrywania czy wyboru całego ekranu, wycinka lub pełnego okna, bez konieczności posługiwania się skrótami klawiaturowymi.

https://www.google.com/chromebook/assets-2019/static/images/whatsnew/Screen_Capture_MAIN_1344.mp4

 

Tote - nowe miejsce do szybkiego dostępu do plików

Ciekawą nowością jest też przypinanie ostatnich zrzutów czy nagrań ekranu do paska narzędziowego na pulpicie. Znajdziemy tam ostatnie nasze zrzuty, ale też inne ważne pliki, które przymniemy w menadżerze plików. Dzięki temu szybko uzyskamy dostęp do wybranych dokumentów, nad którymi obecnie pracujemy.

Nowy pojemny schowek

https://www.google.com/chromebook/assets-2019/static/images/whatsnew/MultiPaste_1344x1024_2.mp4

 

Przydatną opcją jest też dostęp do historii kopiowania. Teraz schowek systemowy zapamiętuje do pięciu ostatnich kopiowań i umożliwia ich wklejanie w dowolnym miejscu bez konieczności każdorazowego przełączania się pomiędzy oknami.

Sterowanie aplikacjami muzycznymi na pulpicie

https://www.google.com/chromebook/assets-2019/static/images/whatsnew/OS_Media_Controls_MAIN_1344.mp4

 

Na koniec coś dla użytkowników serwisów streamingowych z muzyką, którzy uzyskają dostęp do odsłuchiwanych utworów z poziomu paska narzędziowego. W ten sposób szybko i wygodnie będą mogli sterować muzyką odtwarzaną czy to w aplikacji czy na stronie internetowej.

To sporo nowości jak na jeden zrzut dla użytkowników Chromebooków. Cieszy fakt, że Google nie odpuszcza tego segmentu i rozwija swój system Chrome OS, wzbogacając go o szereg przydatnych w codziennym użytkowaniu komputera funkcji. Osobiście brakuje mi jeszcze natywnego wdrożenia odbierania połączeń telefonicznych, na tę chwilę nie udało mi się nawet odblokować powiadomień wyświetlanych na Chromebooku z aplikacji Telefon na Androidzie - suwak przy tej aplikacji był, ale był on nieaktywny.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu