Od czasu wyłączenia w tej najpopularniejszej wyszukiwarce usługi Google Realtime Search minęło sporo czasu. Wiele było też domysłów, co z tą usługą bę...
Od czasu wyłączenia w tej najpopularniejszej wyszukiwarce usługi Google Realtime Search minęło sporo czasu. Wiele było też domysłów, co z tą usługą będzie w przyszłości. W końcu powróciła, ale już nie do wyszukiwarki tylko do swojej nowej sieci społecznościowej Google Plus. Dziś już wiemy prawie na pewno, że w tej formie, dostępna już pozostanie tylko tam. Wczoraj na swoim blogu Google przybliżyło działanie nowe systemu indeksowania, ukończonego już w zeszłym roku - Caffeine.
Można przypuszczać, że już wtedy, Google przewidywało, iż nie będzie przedłużona umowa z Twitterem na wyszukiwanie w czasie rzeczywistym, bazującym na treściach z tego mikrobloga. Teraz widzimy wyraźnie, że Google chce dostarczać nam jak najbardziej aktualne wyniki wyszukiwania, bazując przede wszystkim na swoim nowym systemie wyszukiwania.
Co to oznacza dla użytkowników tej wyszukiwarki? Teraz wpisując frazy z bieżących wydarzeń będziemy otrzymywali najświeższe informacje na ten temat, często na bieżąco aktualizowane, często też komentowane. Podobnie będzie z cyklicznymi imprezami, czy to sportowymi czy też różnego rodzaju konferencjami.
Wpisując samo pojedyncze słowo olympics otrzymamy w pierwszej kolejności informacje o zbliżającej się Olimpiadzie w 2012 roku. Nie tej ostatniej, już odbytej czy też tych sprzed kilkunastu lat wstecz. Nie chcę się wypowiadać o jakości tych wyszukiwań w polskiej wersji - olimpiada - u nas widocznie nie działa to jeszcze wzorcowo:).
Oczywiście z biegiem czasu te wyniki będą wzbogacane systematycznie o newsy i dyskusje publikowane w Google Plus, pośrednio też na Facebooku, w wyniku czego powinniśmy otrzymywać jeszcze bardziej trafne i bardziej aktualne wyniki wyszukiwania. Już dziś Google mówi o 35% wzroście trafności i aktualności naszych poszukiwań w tej wyszukiwarce. Wprawdzie rok temu, po ukończeniu prac nad Caffeine, zapowiadono, iż poprawi się ona o 50%, jednak to i tak obiecujący wynik na przyszłość.
Wracając do polskiej wersji wyszukiwarki, osobiście najbardziej brakuje mi takiej funkcji:)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu