Felietony

Nowa mobilna strona Onet już online a to dopiero początek zmian

Grzegorz Marczak
Nowa mobilna strona Onet już online a to dopiero początek zmian
13

Onet wystartował właśnie ze swoją nową mobilną stroną. Wcześniej pisałem wam o tym, że jest już dostępna w wersji beta a teraz nastąpiło przełączenie. Wprawdzie nadal jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości treści z sieci na urządzeniach mobilnych będziemy konsumować głównie poprzez aplikacj...

Onet wystartował właśnie ze swoją nową mobilną stroną. Wcześniej pisałem wam o tym, że jest już dostępna w wersji beta a teraz nastąpiło przełączenie. Wprawdzie nadal jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości treści z sieci na urządzeniach mobilnych będziemy konsumować głównie poprzez aplikacje (zresztą dane z rynku US pokazują już taki trend) to jednak każdy liczący się wydawca musi posiadać również wydanie mobile swojego serwisu.

Przy okazji startu nowej strony miałem okazje porozmawiać z Onet (ekipą od mobile) na temat nie tylko tego jak powstawała strona ale również o ich strategii i podejściu do mobile, który z roku na rok będzie coraz ważniejszym źródłem ruchu i sposobem konsumowania treści.

Przede wszystkim cała rewolucja mobilna w Onet zaczęła się w zeszłym roku kiedy postanowili zerwać z marką lajt i skupić się na tym aby Onet był w jak najlepszej formie dostępny w wersji mobilnej. Tak więc powstała pierwsza wersja mobilna a teraz mamy o ile dobrze liczę drugą odsłonę.

Budując tę wersje jednym z celów było zapewnienie poprawnego działania na jak największej ilości urządzeń przenośnych nie uciekając również od nawet nieco przestarzałych modeli telefonów (zestawienie widzicie poniżej na zdjęciu). Nowy Onet mobilny to więc bardzo ciekawe rozwiązania dostosowujące nawigację do posiadanego urządzenia.

Dla mnie natomiast ciekawostką jest, że mobilna wersja ładuje się jako domyślna na tabletach. Żaden portal wcześniej tego nie zrobił i bardzo ciekawy jestem jakie będą konsekwencje tego ruchu. Wprawdzie dziś ruch mobilny to jeszcze mały procent całości ale trendy i przyzwyczajenie trzeba już budować.

Patrząc na mobilną wersję na iPadzie pierwsze co pomyślałem, że zaraz ustawię ją na moim komputerze zamiast klasycznej portalowej strony Onetu bo dla mnie wygląda dużo lepiej i jest dużo bardziej czytelna.

Onet zapowiada, że obecna wersja to właściwie początek zmian, niedługo pojawi się bowiem aktualizacja do mobilnej aplikacji (zapewne dostosowująca ją do tego co teraz jest na m.onet.pl), ponoć też jeszcze w tym roku zobaczymy odświeżony cały portal? Jest też plan aby od strony technologii zarówno mobile jak i www były obsługiwane przez jeden i ten sam kod HTML, pozbędą się dzięki temu problem związanego z utrzymywaniem dwóch wersji - co jest zapewne kosztowne i pracochłonne.

Po powyższych planach widać jak ważnym będzie dla portali niedługo kanał mobilny. W Onecie aby odpowiednio przygotować nową wersję mobilną robiono nawet testy A/B/4 czyli ok 10% użytkowników dostawało aż 4 różne wersje strony po to aby można było ocenić które rozwiązania są najbardziej efektywne.

Testy strony mobilnej onetu na kilku urządzeniach :) Zdjęcie zrobiła Małgorzata Fugiel-Kuźmińska:


" />

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

onetMobile