Polska

Polski rząd chce całkowicie wyeliminować gotówkę - w planach nowa loteria, do wygrania nawet 10 mln zł

Grzegorz Ułan
Polski rząd chce całkowicie wyeliminować gotówkę - w planach nowa loteria, do wygrania nawet 10 mln zł
77

Pamiętacie pierwszy pomysł na zachęcenie obywateli do płatności elektronicznych? Polski rząd planował obniżenie VAT-u przy płatnościach bezgotówkowych, ale okazuje się, że stwierdzili, że to będzie zbyt mała zachęta i planują tą oszczędność przeznaczyć na nową loterię.

Tak, mamy już loterię paragonową, która nawet początkowo spotkała się z ogromnym zainteresowaniem Polaków. Jednak podobno liczba zarejestrowanych paragonów zaczyna ostatnio spadać, więc polski rząd szuka nowych pomysłów.

Nie byłoby to jedno auto, tylko na przykład wygrana w wysokości 10 mln zł. To na pewno byłby bodziec do płacenia kartą. Rabat w postaci 0,5 czy nawet 1 pkt. proc. VAT dla nikogo nie będzie zachętą, ale już perspektywa wygrania znacznej sumy pieniędzy jak najbardziej tak.

W nowej loterii, nie było by więc samochodów czy innych fantów do wygrania, a żywa gotówka i to większa niż czasem jest do wygrania w Lotto. Wysokość wygranej w loterii uzależniona, by była od liczby Polaków, którzy chcieliby wziąć w niej udział.

Skąd naprawdę ten pomysł? Jak tłumaczy dalej dla Money.pl wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński:

Gotówka nic nie wnosi do gospodarki. To wręcz hamulec. Pieniądz w obrocie bezgotówkowym pracuje dużo bardziej efektywnie niż wtedy, kiedy leży bezczynnie w portfelu. Mamy 180 mld zł w banknotach. To kwota zbliżona do trzykrotności deficytu państwa, z którą nic się nie dzieje. Na rachunkach bankowych pieniądz ten zacznie dla obywateli pracować. Banki udzielą pożyczek, zwiększy się bezpieczeństwo systemu.

W organizacji nowej loterii ma pomóc inny pomysł, związany z wprowadzeniem e-paragonu, o czym pisał Wam już Maciej - Cyfrowy paragon ma zastąpić papierową wersję. W Polsce i to niebawem - dzięki czemu nie trzeba by było nawet rejestrować paragonów.

To się naprawdę dzieje i obawiam się, że się uda. Opcja wygrania dużych pieniędzy, przy samym tylko płaceniu kartą powinna zachęcić, tych, którzy do tej pory woleli płacić gotówką.

Foto Credit card. Debit card via Shutterstock.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot