Tablety

Nokię N1 możesz zamówić do Polski, ale będzie Cię to drogo kosztować

Jakub Szczęsny
Nokię N1 możesz zamówić do Polski, ale będzie Cię to drogo kosztować
7

Nokia, choć jest już praktycznie nieobecna na rynku urządzeń mobilnych, zostawiła swój ślad w taki sposób, w jaki mogła. Na mocy umów z Microsoftem, dawny gigant nie mógł stworzyć inteligentnego telefonu czy tabletu z obsługą łączności 3G. Trafiło na tablet wyposażony jedynie w obsługę WiFi, który.....

Nokia, choć jest już praktycznie nieobecna na rynku urządzeń mobilnych, zostawiła swój ślad w taki sposób, w jaki mogła. Na mocy umów z Microsoftem, dawny gigant nie mógł stworzyć inteligentnego telefonu czy tabletu z obsługą łączności 3G. Trafiło na tablet wyposażony jedynie w obsługę WiFi, który... okazuje się być naprawdę dobrą propozycją w całkiem obiecującej cenie.

Wokół Nokii N1 urosło wiele opinii. Jedne z nich wskazują na to, że nie jest to produkt Nokii, lecz Foxconna, a fiński producent jedynie użyczył logo. I z tym nie ma się co spierać, Nokia nie ma własnego zaplecza do tworzenia takich urządzeń mobilnych, gdyż to trafiło w ręce Microsoftu i od teraz pod jego egidą funkcjonuje jako "Microsoft Lumia". Tablet Nokii mimo to zdołał otrzymać nagrodę za najlepszy tablet z Androidem w Chinach. Głosowanie to było o tyle ważne, iż w jego toku wypowiedzieli się nie tylko użytkownicy, ale także i jury. O sukcesie w konkursie przesądził fakt, iż ów 8-calowiec występuje w najlepszej w tej klasie cenowej konfiguracji wydajnościowej i kosztuje niewiele (wtedy było to 257 dolarów). Oprócz tego, design urządzenia naprawdę może się podobać (choć nie ukrywam, że widzę tutaj wiele podobieństw do Apple).

Nie dziwię się zatem, że niektórzy mogą być zainteresowani zakupem tego urządzenia również w Polsce. W Europie w ogóle ten tablet nie jest dostępny w oficjalnej sprzedaży, ale w brytyjskim Amazonie można zakupić to urządzenie. Cena wzięta z kosmosu - 299 funtów to przy dobrych wiatrach około 1800 złotych doliczając koszty przesyłki do Polski. Porównując to do 257 dolarów (nawet przy niekorzystnym przeliczniku 1 dolar - 4 złote) to nieco ponad 1000 złotych. Wysoka cena urządzenia podyktowana jest tym, że jeden z użytkowników Amazona sprowadza tablety na własną rękę i winduje ceny.

A ja bym z chęcią zobaczył ten tablet w Europie. Dałbym radę założyć się o to, że znalazłby on naprawdę zacne grono nabywców - nie tylko z powodu po prostu dobrego stosunku jakości urządzenia do jego ceny, ale także dlatego, że... Nokia. Ta marka dalej wywołuje emocje i skoro przy niej jesteśmy, to nie wyobrażam sobie tego, by nie wróciła ona na rynek technologii mobilnych.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu