Mobile

Nokia wie, że dziś ważny jest software i dobrze w tym kierunku kombinuje. Właśnie takich projektów oczekuję!

Tomasz Popielarczyk
5

Laboratoria Nokii już niejednokrotnie imponowały rewolucyjnymi i oryginalnymi projektami. Część z nich pewnie nigdy nie trafi na rynek, ale niektóre są już zaledwie o krok od niego. Jednym z pomysłów, które przykuły moją uwagę jest Nokia Xpress for Lumia czyli przeglądarka, która ma uczynić przegląd...

Laboratoria Nokii już niejednokrotnie imponowały rewolucyjnymi i oryginalnymi projektami. Część z nich pewnie nigdy nie trafi na rynek, ale niektóre są już zaledwie o krok od niego. Jednym z pomysłów, które przykuły moją uwagę jest Nokia Xpress for Lumia czyli przeglądarka, która ma uczynić przeglądanie internetu na smartfonie szybszym, tańszym i bardziej komfortowym. W jaki sposób?

Nokia Xpress nie jest co prawda zupełnie nowym pomysłem, bo była już obecna na urządzeniach z serii Asha. Na Lumiach aplikacja może jednak zyskać zupełnie nowego wymiaru. To, co zobaczyłem na klipie wideo prezentującym projekt sprawiło, że jeszcze bardziej poczułem potrzebę wymiany smartfona na Lumię (co prędzej czy później i tak zrobię). Zanim zacznę się nad tym rozwodzić, zachęcam również Was do obejrzenia.

Nokia Xpress dla Lumii nie będzie zwyczajną przeglądarką, z jakimi mamy do czynienia na innych platformach mobilnych. Aplikację dopakowano garścią dodatków i "bajerów", które mają uczynić przeglądanie sieci za pomocą smartfona jeszcze przyjemniejszym.

Pierwsza i chyba najważniejsza funkcja aplikacji to możliwość kompresji danych. Miłośnicy mobilnego przeglądania sieci dobrze znają ją już chociażby z Opery Mobile & Mini. W Nokii Xpress kompresja ma pozwalać na redukcję pobieranych danych o nawet 90 proc., co pozwoli znacznie skrócić czas ładowania stron i zaoszczędzić megabajty przydzielone w ramach pakietu danych. Już o wydłużeniu w ten sposób żywotności baterii nie wspomnę. Nowość to żadna nie jest, ale w połączeniu z pozostałymi funkcjami daje bardzo interesujący obraz przeglądarki bliskiej ideału. Co więcej jest to (o ile mi wiadomo) pierwsze takie rozwiązanie na platformę Windows Phone. Pracownicy Opera Software swoje mobilne przeglądarki prawdopodobnie (to nich pewnego) dostarczą dopiero na wydani systemu oznaczone numerkiem 8.

Nokia Xpress ma również możliwość konwertowania kanałów RSS tak, by ich przeglądanie przypominało magazyn. To również nowością nie jest - wystarcz spojrzeć w kierunku Flipboarda. Nie widziałem jednak tego typu funkcji jeszcze w żadnej mobilnej przeglądarce, a z tego co można zobaczyć na klipie wideo w Xpress rozwiązano to bardzo funkcjonalnie. Przełączanie się między artykułami będzie zatem jedynie kwestią przeciągnięcia palcem.

Interesująco zapowiada się też funkcja Inteligentnego Wyszukiwania. Użytkownik Nokii Xpress może bowiem wybrać dowolne słówko na przeglądanej stronie internetowej i wyszukać je szybko na Bingu, w Wikipedii czy YouTube. Szkoda, że zabrakło tutaj Google'a, albo chociaż możliwości konfigurowania własnych serwisów (na podobnej zasadzie jak można to robić w desktopowych przeglądarkach) do wyszukiwania. Niemniej samo rozwiązanie zapowiada się niezwykle funkcjonalnie. Użytkownik w szybki sposób wyszukuje w wielu miejscach jednocześnie, a następnie tylko przesuwa ekran, żeby sprawdzić wyniki w każdym z nich.

Bardzo zaciekawiła mnie też możliwość zapisywania stron oraz klipów wideo z sieci do przeglądania offline. Do tej pory było to głównie domeną digestów typu Pocket czy Spool, a tymczasem teraz dostajemy tę funkcję natywnie obsługiwaną przez przeglądarkę. Niestety może to być też źródłem jednego z problemów Nokii. Otóż podobne rozwiązanie swego czasu oferował wspomniany Spool, ale wskutek braku zgody Google'a na pobieranie filmów, musiał z tego zrezygnować. Czy w przypadku Xpress będzie podobnie? Poczekamy zobaczymy. Wracając do samej funkcji, warto dodać, że w znacznym stopniu wykorzystuje ona naszą przestrzeń w usłudze SkyDrive, gdzie filmy są zapisywane.

Z pozostałych zaprezentowanych możliwości warto wyróżnić też moduł tłumaczący witryny na inne języki. Jak nietrudno się domyślić korzysta on z silnika Binga, więc uzyskane w ten sposób rezultaty mogą być różne. Mam jednak nadzieję, że Microsoft nieustannie udoskonala swoje narzędzie, co pozytywnie odbije się na analogicznej funkcji w Nokii Xpress.

Nokia Xpress w wersji beta jest dostępna już do przetestowania. Posiadacze Lumii mogą ją pobrać, wchodząc na stronę projektu bezpośrednio ze swojego smartfona. Konieczne jest przy tym zalogowanie się na swoje konto Nokia. Nie zapomnijcie podzielić się w komentarzach swoimi wrażeniami na temat aplikacji.

Myślę, że właśnie takiej przeglądarki potrzebują Lumie. Jednocześnie utwierdza mnie to w przekonaniu, że modele 900, 800 i "niższe" nie umrą szybko bez aktualizacji do Windowsa Phone 8. Wersja 7.8 z tego typu narzędziami w znacznym stopniu wynagrodzi to zapewne rozczarowanym póki co użytkownikom. Tylko, aby to się udało Nokia potrzebuje więcej takich projektów, szybszego procesu ich wdrażania i mocniejszej promocji. Bez tego nikt nie dowie się o rewelacjach, które czekają na pokładzie tych, bądź co bądź, bardzo przyzwoitych urządzeń.

 

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu