Nokia

Na ten telefon będę czekał szczególnie niecierpliwie. Nadchodzi "składak" od Nokii

JS
Jakub Szczęsny
24

Na rynku smartfonowym dzieje się w ostatnim czasie naprawdę dużo. Chociaż początkowo mało kto wierzył w sukces telefonów z elastycznymi wyświetlaczami, ten pomysł okazuje się być całkiem niezły i coraz więcej producentów wykazuje choćby zamiar wejścia w ten szczególny sektor. Po tym jak Samsung i Motorola w całkiem udany sposób weszły w "składaki", kolejny producent zdaje się do tego szykować. I jest to... Nokia.

A dokładniej: Nokia oraz HMD Global. Bez tego drugiego podmiotu nie byłoby żadnego "nowego" telefonu z brandingiem Nokii. To właśnie HMD Global odpowiada bezpośrednio za produkcję urządzeń, natomiast wspólnymi siłami - Nokia i HMD Global pracują nad projektami każdego modelu. Wiele wskazuje na to, że na deskach kreślarskich pojawiły się już takie konstrukcje, które zakładają użycie elastycznego wyświetlacza. Jak wskazuje Nokiamob, powołując się na własne źródła, "składak" od Nokii miałby pojawić się albo jeszcze w tym roku, albo na początku 2021.

Pierwszy prototyp odnoszący się do projektu "składanego" smartfona miał zostać ukończony już w połowie roku 2019 przez HMD Global. Możliwe więc, że zobaczymy choćby zapowiedź takiej konstrukcji w trakcie nadchodzących targów MWC. W branży wiele mówi się o tym, że te targi mogą być bardzo owocne, jeżeli chodzi o elastyczne ekrany i "składane" smartfony. Nie tylko Nokia szykuje się do ofensywy w gronie takich konstrukcji. Tutaj trzeba się spieszyć, bo taki Samsung jest już po udanej premierze Folda i na pewno zaatakuje rynek kolejnymi urządzeniami z elastycznymi ekranami. I będzie to już druga iteracja w przypadku tego producenta. Czym dalej będą posunięte prace u Samsunga w kontekście takich konstrukcji, tym doskonalsze będą urządzenia wykorzystujące elastyczne ekrany. Rynek nie może pozostać z tyłu w tym temacie. Nie dziwne więc, że ostatecznie i fiński duet postanowił coś w tej materii zrobić.

Jaki będzie... albo jaki może być "składak" od Nokii?

Trudno cokolwiek powiedzieć o tym projekcie Nokii - w internecie nie pojawił się żaden oficjalny materiał powiązany z elastycznym smartfonem tworzonym przez fiński duet. Ciekaw jestem, czy HMD Global oraz Nokia poszły w kierunku pierwszego Folda, a może projektowi bliżej jest do Motoroli? Szczerze, cieplej przyjąłbym coś w stylu RAZR - doskonale widać, że elastyczne ekrany doskonale sprawdzają się w roli wspomagacza dla bardziej efekciarskich telefonów komórkowych, a projektowi RAZR nie sposób odmówić "stylu". Ten telefon po prostu może się podobać i o to chyba Motoroli chodziło. Zresztą, pamiętam poprzednie telefony z serii RAZR i uznawano je za "designerskie", "stylowe".

Czytaj więcej: Telefony to nie tylko smartfony. O tym Nokia doskonale wie

Oby tylko Nokia oprócz ciekawego wyglądu urządzenia postawiła również na jakość: telefony z elastycznymi ekranami zdają się mieć pewne problemy z trwałością (mowa i o Foldzie i o RAZR). Nokia i HMD Global mają mnóstwo czasu na to, aby podziałać i w tym temacie: mam nadzieję, że uda się pogodzić te dwie rzeczy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: