Nokia

Bo telefony to nie tylko smartfony. Nokia wie o tym jak mało kto

Jakub Szczęsny
Bo telefony to nie tylko smartfony. Nokia wie o tym jak mało kto
30

Najstarsi fani Nokii doskonale znają klasyczne modele tej marki. 3310, 3330, 8910i, 6230i i wiele, wiele innych. Nie sposób wymienić wszystkich legendarnych telefonów, które dumnie nosiły logo “Nokia” na obudowie. Po krótkiej przerwie z rynkiem smartfonowym, ten producent wystartował nie tylko z szerokim portfolio urządzeń z Androidem, ale i umocnił swoją pozycję w kręgu klasycznych konstrukcji.

Zacznijmy jednak od tego, czym jest klasyczny telefon komórkowy. Po pierwsze, co wynika wprost z definicji, na pewno nie jest smartfonem. Smartfon charakteryzuje się bowiem najwyższym poziomem dostępnych funkcji, które wynikają z pracy urządzenia na wiodącej platformie mobilnej (w przypadku Nokii, smartfony pracują z czystym systemem Android). Tym samym, użytkownik ma dostęp do bogatej oferty repozytorium z aplikacjami, które wzbogacają wartość użytkową posiadanego modelu telefonu. W przypadku klasycznych konstrukcji dalej jest możliwe dodawanie nowych programów, ale ich oferta jest znacznie uboższa. Istotne jest jednak to, że prostsze modele w dalszym ciągu oferują całkiem sporo przydatnych funkcji. Jednak ich najważniejszym przeznaczeniem jest dzwonienie i wymienianie wiadomości.

Czytaj więcej: Aktualizacje = bezpieczeństwo. Oto jak Nokia dba o swoich klientów

Ze względu na zupełnie inny profil pod kątem użyteczności, klasyczne telefony komórkowe (tzw. feature phones) charakteryzują się przede wszystkim klawiaturą fizyczną - tej nie sposób szukać w żadnym nowym smartfonie wiodących producentów. W tych znajdziemy jedynie ekrany dotykowe o dużych przekątnych, które pozwalają na wygodną obsługę treści interaktywnych. Pod tym względem, klasyczne urządzenia są znacznie prostsze: nawigacja po interfejsie oraz wybieranie numeru odbywa się poprzez wygodną, fizyczną klawiaturę, natomiast wyniki pracy urządzenia można śledzić na niewielkim wyświetlaczu.

Klasyczne telefony zazwyczaj są także dużo bardziej wytrzymałe niż większe, lepiej wyposażone smartfony. Ze względu na niższy stopień skomplikowania oraz brak konieczności ciasnego upakowania podzespołów w obudowie, klasyczne urządzenie mobilne jest mniej podatne na uszkodzenia. Co więcej, warto wspomnieć o tym, że klasyczny telefon komórkowy kupimy za ułamek ceny smartfona. A zatem, jeżeli potrzebujemy prostego urządzenia głównie do dzwonienia, zależy nam na wyższej trwałości sprzętu, a także nie chcemy wydawać na to dużych pieniędzy: klasyk będzie świetnym wyborem. Coraz częściej traktujemy je również jako urządzenie dodatkowe. Nie chcąc zabierać na biwak czy imprezę flagowca, weźmiemy ze sobą sprawdzony w bojach klasyczny telefon.

Warto zwrócić uwagę na portfolio firmy Nokia

Nokia nie tylko bardzo dużo uwagi przywiązuje klasycznym telefonom, ale również przypomina o swoich najbardziej kultowych konstrukcjach sprzed lat. Zdecydowanie najistotniejszą premierą z tego kręgu jest… Nokia 3310 w odświeżonej wersji. Nowa iteracja kultowego modelu może się pochwalić kolorowym wyświetlaczem, czterema kolorami do wyboru, legendarnym “Snake’iem” oraz nawet miesiącem pracy bez konieczności ładowania. Nokia nawiązuje więc do doskonale znanego modelu nie tylko nazwą, ale również cechami. Wystarczy spojrzeć na nową Nokię 3310, by od razu stwierdzić, że jest to “młodszy brat” ponadprzeciętnie dobrego modelu sprzed lat.

Na drugim biegunie, opracowywanych “od zera” modeli znajduje się Nokia 130 - opakowana w obudowę z poliwęglanu, która jest w stanie wytrzymać nawet ciężkie zadrapania. Urządzenie pozwala na cieszenie się multimediami, robienie zdjęć oraz na… granie w naprawdę dobre gry takie jak kultowy, wspomniany już wcześniej Snake oraz Danger Dash, Nitro Racing, Air Strike i wiele, wiele innych. Użytkownicy mogą wybrać między wariantem obsługującym jedną kartę SIM oraz takim, który pomieści w sobie aż dwa numery telefonów.

Dla osób szczególnie ceniących sobie wytrzymałość telefonu komórkowych przeznaczony jest jeden z najnowszych modeli, czyli Nokia 800 Tough - niestraszne mu są upadki nawet z dużych wysokości, pył, piasek, woda, a także skrajne temperatury. Certyfikacja IP68 oznacza, że mamy do czynienia z naprawdę mocnym kawałkiem technologii. Nokia fabrycznie instaluje w tym telefonie aplikacje WhatsApp oraz Facebook, obecny jest także Asystent Google pozwalający na obsługę urządzenia jedynie za pomocą komend głosowych. Wytrzymałe przyciski z grubej gumy pozwalają na komfortowe korzystanie ze sprzętu nawet w rękawiczkach. Zainstalowany akumulator natomiast pozwala nawet na 43 dni pracy w trybie czuwania na jednym cyklu ładowania.

Jeżeli byliście niegdyś fanami telefonów z “klapką” - Nokia 2720 Flip, inna z nowości Nokii w tym segmencie, zdecydowanie Wam się spodoba. Wyposażona w łączność 4G (LTE) charakteryzuje się prostotą oraz przyjemną, trwałą konstrukcją. Urządzenie wyposażono w szereg bardzo ciekawych funkcji - oprócz Asystenta Google oraz preinstalowanych aplikacji znanych ze smartfonów, Nokia 2720 Flip pozwala na wybranie za pomocą tylko jednego przycisku kilku numerów alarmowych. Co więcej, wysyłana jest wiadomość zawierająca aktualną lokalizację urządzenia oraz powiadomienie o zagrożeniu. To świetne urządzenie nie tylko dla osób, które cenią sobie styl, ale także dla wszystkich tych, którzy chcą mieć kontakt z najbliższymi.

Dla kogo jest klasyczny telefon?

Wśród nas są osoby, które potrzebują klasycznych konstrukcji. Są to nie tylko fani “oldschoolowych” telefonów komórkowych, które święciły triumfy ponad 10 lat temu. Warto wspomnieć również o osobach starszych oraz takich, które mogą mieć problemy z obsługą ekranów dotykowych. Warto przy tej okazji jeszcze raz wspomnieć o Asystencie Google, który osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi będzie w stanie pomóc w prostych czynnościach związanych z obsługą telefonu komórkowego.

Seniorzy natomiast bardzo często stronią od nowoczesnych telefonów komórkowych ze względu na duży stopień ich skomplikowania. Klasyczne konstrukcje są znacznie prostsze, charakteryzują się obecnością dobrze znanych funkcji i bardzo często oferują dostęp do dużych, precyzyjnych przycisków fizycznych. Seniorzy, którzy mają problemy ze wzrokiem lub zwyczajnie nie radzą sobie znowoczesnymi smartfonami mogą dzięki temu poczuć się w środowisku telefonów komórkowych jak w domu.

Nie zapominajmy również o osobach, które cenią sobie ponadprzeciętną prywatność, z jakiegoś powodu nie chcą mieć “tradycyjnego” smartfona lub potrzebują po prostu bardzo prostego urządzenia mobilnego. Tacy użytkownicy również powinni zwrócić uwagę na klasyczne konstrukcje firmy Nokia, których jest naprawdę wiele. Pełną listę urządzeń można przeglądać na tej stronie - zdecydowanie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

I jeszcze jedno - klasyczny telefon komórkowy nie oznacza “gorszy”. To szczególne propozycje dla mniej wymagających użytkowników oraz tych, którzy potrzebują jedynie najważniejszych funkcji urządzenia mobilnego. To także świetny sposób na utrzymanie kontaktu z bliskimi bez konieczności wydawania dużych pieniędzy - większość klasycznych modeli firmy Nokia kupimy za od ok. 100 do 200 złotych. To ułamek ceny typowego smartfona - otrzymujemy natomiast za to w pełni funkcjonalne, wytrzymałe i bardzo często, bardzo atrakcyjne urządzenie pod kątem czasu pracy na jednym cyklu ładowania.

Tekst powstał we współpracy z HMD Global, producentem telefonów Nokia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu