Moje przemyślenia

Nokia pracuje nad tabletem z Windows 8 i dwoma rdzeniami. iPad zagrożony?

MK
Marcin Kamiński
12

Na rynku tabletów w tym roku sporo się wydarzy – na dniach odbędzie się oficjalna premiera nowej wersji popularnego iPada, natomiast pod koniec roku do sprzedaży trafią pierwsze urządzenia z zainstalowanym systemem Windows 8. Nad tabletem z ósmą edycją „okienek” pracuje również Nokia – firma doskona...

Na rynku tabletów w tym roku sporo się wydarzy – na dniach odbędzie się oficjalna premiera nowej wersji popularnego iPada, natomiast pod koniec roku do sprzedaży trafią pierwsze urządzenia z zainstalowanym systemem Windows 8. Nad tabletem z ósmą edycją „okienek” pracuje również Nokia – firma doskonale znana wszystkim jako producent telefonów komórkowych, przeżywający obecnie ciężkie czasy. Czy tablet pomoże wyjść z kryzysu?

Nokia od jakiegoś już czasu przymierzała się do wejścia na rynek tabletów, a teraz wiadomo, że ma nastąpić to w dniu premiery nowego Windowsa 8. To właśnie na tym systemie ma opierać się tablet Nokii.

Co wiadomo więcej? Niestety niewiele – mówi się o planach wykorzystania dwurdzeniowego chipsetu Qualcomm SoC oraz ekranu o wielkości 10 cali. W pierwszej partii wyprodukowanych ma zostać 200,000 tabletów, a ich sprzedaż najprawdopodobniej rozpocznie się już w dniu oficjalnej premiery Windows 8.

Co oznacza wejście Nokii i Windowsa do świata tabletów? Dla klientów z pewnością większy wybór i być może niższe ceny urządzeń. Wreszcie pojawi się alternatywa dla dwóch dominujących w tej chwili na tabletach systemów iOS i Android. A trzeba pamiętać, że Nokia nie jest jedyną firmą planującą wypuszczenie własnego produktu z „okienkami”. Tablet z Windows 8 opracowuje również Samsung, który podał nawet jego dokładniejsze specyfikacje: wersja prototypowa ma 11,6-calowy ekran, rozdzielczość 1366x768 pikseli, procesor Intel Core i5 oraz 4GB pamięci RAM.

Czy Waszym zdaniem iPad może czuć się zagrożony?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NokiaWindows 8