Smartfony

Ależ zleciało! Przygotujcie się na powrót Nokii do smartfonów

Jakub Szczęsny
81

Na mocy umów z Microsoftem dotyczących przejęcia działu mobilnego Nokii, legendarny producent telefonów komórkowych oraz smartfonów nie mógł wejść na rynek z żadnym tego typu urządzeniem. Jednak termin dobiega końca i wszyscy ci, którzy Nokię pamiętają, po cichu liczą na mocny powrót do smartfonów, a ten przewidywany jest na 2017 rok. Okazuje się, że producent już oficjalnie przygotowuje się na ten moment.

Kolejne potwierdzenie planu powrotu Nokii do smartfonów pojawiło się podczas Capital Markets Day, gdzie na jednym ze slajdów podczas prelekcji Nokii pojawiła się wzmianka na ten temat. Głośno mówi się o tym, że najlepiej na przejęciu niedochodowego działu mobilnego wyszła właśnie Nokia, która po pierwsze pozbyła się ogromnych kosztów i po drugie - zyskała niemałe pieniądze na tej transakcji. Microsoft natomiast, który próbował swoich sił z marką Lumia powoli spisuje ją straty i bardzo prawdopodobne, że nowych urządzeń z Windows 10 Mobile już nie zobaczymy. Chyba, że od partnerów OEM-owych.

Pierwszym urządeniem Nokii, jakie zostanie zaprezentowane po wygaśnięciu zakazu wchodzenia na rynek ze smartfonami będzie D1C, wyposażony w Snapdragona 430, 3 GB pamięci RAM, ekran Full HD oraz dwia aparaty fotograficzne - 8 MP z przodu oraz 13 MP z tyłu. Spodziewana jest premiera podczas MWC w Barcelonie - to wydarzenie tradycyjnie odbędzie się na początku przyszłego roku.

Nokia wykazuje natomiast chęci do odtworzenia swojego zaplecza, które pozwoli na ponowne tworzenie urządzeń mobilnych na własną rękę. Wcześniej uważano, że producent będzie użyczał jedynie marki innym producentom i na tym sprawa się skończy. Ale, w maju tego roku powstała firma HMD global, dzięki przejęciu części mobilnego biznesu Microsoftu (wcześniej należącego do Nokii). Nokia w HMD global oficjalnie nic nie inwestuje, ale powiązanie obydwu podmiotów jasno wskazuje na przeznaczenie nominalnego producenta urządzeń. Warto dodać, że wielu pracowników Nokii jest obecnych w HMD i współpraca jest niesamowicie ścisła.

Tymczasem, Nokia już teraz może się pochwalić niemałymi osiągnięciami w trakcie nieobecności na rynku urządzeń mobilnych. Były producent komórek bardzo mocno inwestuje w badania dotyczące wirtualnej rzeczywistości, a ponadto rozwija rozwiązania łączące zagadnienia medyczne z technologiami. Może się okazać, że Nokia przy tej okazji będzie chciała wytworzyć własny, spójny ekosystem urządzeń oraz usług. Pytanie tylko, czy ten producent zdecyduje się na ogólnoświatową ekspansję ze swoimi smartfonami. Pewne nieoficjalne informacje wskazują, że Nokia - nawet, jeśli wróci ze smartfonami, to nie będzie to powrót w pełnym wymiarze. Ma się on odbyć jedynie na rynkach rozwijających się.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu