Nokia

Nokia znowu to zrobiła. Była lepsza nawet od Samsunga

Jakub Szczęsny
Nokia znowu to zrobiła. Była lepsza nawet od Samsunga
91

Targi MWC w Barcelonie dobiegły już końca, ale emocje związane z tą imprezą jeszcze dobrze nie opadły. Wiadomo już jednak, że to właśnie Nokia skradła show i uzyskała najwięcej wzmianek w serwisie Twitter - tyle nie miał ich nawet Samsung.

HMD Global oraz Nokia powtórzyły tym samym swój wyczyn sprzed roku, kiedy to udało się zainteresować rynek nowymi smartfonami ze średniej półki oraz sentymentalnym urządzeniem nawiązującym (jedynie nazwą w moim odczuciu) do Nokii 3310. Najlepsze są te melodie, które już znamy i pion marketingu HMD Global oraz Nokii dobrze o tym wiedzą. Zabieg ten więc powtórzono również w tym roku prezentując "banana" - Nokię 8110 4G.

Brandwatch zbadał ilość wzmianek o konkretnych markach w trakcie MWC. Nokia ponownie na miejscu lidera

Sentymentalne zabiegi Nokii ponownie się opłaciły i to właśnie ta firma może pochwalić się największą ilością wzmianek na Twitterze. Tuż za nią uplasował się Samsung, następny był Huawei, a poza podium znalazły się kolejno Google oraz Apple. Ponadto, Juho Sarvikas, CPO HMD Global pochwalił się aż 21 nagrodami przyznanymi nie tylko przez organizatorów targów, ale również media.

Sukces Nokii oraz HMD Global w tej kwestii wynika jednak głównie z powodu dużego szumu wywołanego przez model 8110 4G, który jasno nawiązuje do legendy, która znalazła się nawet w kultowym filmie "Matrix", wtedy jeszcze braci Wachowskich.

W moim odczuciu, gdyby w trakcie MWC pokazano jedynie model 8 Sirocco, Nokia prawdopodobnie nie znalazłaby się na podium tego zestawienia. O ile nowy flagowiec to kawał naprawdę dobrego sprzętu, charakteryzujący się niebagatelnym designem oraz... kolejnym sentymentalnym elementem w postaci Nokia Pro Camera, to mimo wszystko nie byłby on w stanie dopiec Samsungowi, który pokazał bądź co bądź wyczekiwanego od dawna kontynuatora serii Galaxy. Model S9 to zdecydowanie telefon komórkowy roku i to właśnie on będzie rozdawał karty w całym 2018 roku.

Cieszy mnie jednak dobra postawa Nokii - wierzę w to, że w ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy jeszcze wiele sukcesów fińskiej legendy

Zanim ktoś zacznie mnie poprawiać co do fińskiego rodowodu nowych telefonów Nokii, warto wiedzieć iż są one projektowane w Finlandii i odpowiadają za to HMD Global wespół z Nokią. Produkcja odbywa się w Chinach, ale na zasadach podobnych np. do Apple, które również wszelkie prace tego typu prowadzi w swoich kompleksach, a ostatecznie urządzenia są składane zagranicą.

Nokia i HMD Global robią naprawdę dobre telefony (sam korzystam z ich zeszłorocznego flagowca) i jednocześnie uderzają w sentymenty. Ta taktyka działa i nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy miał się w najbliższym czasie zmienić. To woda na młyn dla fińskiej legendy, która nie spuszcza z tonu i w dalszym ciągu planuje rozwój swojego portfolio.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu