29

Nokia ma bardzo fajny pomysł na Androida – oto jak wygląda

Pod koniec zeszłego roku światło dzienne ujrzały grafiki prezentujace rzekomo testowanego przez Nokię smartfona, który to miał pracować pod kontrolą systemu Android. Opinie na temat sensu i szans jego wprowadzenia na rynek są podzielone, dlatego kolejne informacje o tej tematyce powinny skutecznie podgrzać atmosferę towarzyszącą temu projektowi. „Nokia z Androidem” to pierwsza podpowiedź Google po […]

Pod koniec zeszłego roku światło dzienne ujrzały grafiki prezentujace rzekomo testowanego przez Nokię smartfona, który to miał pracować pod kontrolą systemu Android. Opinie na temat sensu i szans jego wprowadzenia na rynek są podzielone, dlatego kolejne informacje o tej tematyce powinny skutecznie podgrzać atmosferę towarzyszącą temu projektowi.

„Nokia z Androidem” to pierwsza podpowiedź Google po rozpoczęciu wstukiwania kolejnych znaków w wyszukiwarce. Z całą pewnością zainteresowanie takim produktem istnieje i być może dane nam będzie doczekać się premiery takiego smartfona. Jak na razie jednak, wszystkie dostępne na jego temat informacje są przeciekami, a zbliżająca się finalizacja przejęcia Nokii przez Microsoft może skutecznie ten projekt zakończyć. Prawdopodobnie byłoby wtedy czego żałować, bo wizja Nokii na to jak mógłby i powinien wyglądać Android prezentuje się całkiem nieźle.

Na udostępnionej przez Evleaks grafice możemy przyjrzeć się trzem elementom systemu – powiadomieniom, ekranowi podczas rozmowy oraz aplikacji Skype. Wyraźnie widoczna jest inspiracja płaskim i kanciastym stylem Windows Phone, lecz osobiście przyznam, że bardzo mi się to podoba. Pasek statusu również zachowany został w tej samej charaktestyce, jednocześnie sugerując nam urządzenie typu dual-SIM od Nokii. Jedyną moją obawą będzie brak wizualnej spójności systemu z aplikacjami, które znajdują się w Google Play (o ile sklep ten dostępny byłby na smartfonie Nokii).

Sprawa zaprezentowania przez Nokię smartfona z mobilnym systemem od Google powinna znaleźć swój finał na przestrzeni najbliższych miesięcy. Czy rynek potrzebuje takiego urządzenia? Czy użytkownicy byliby nim zainteresowani? Warto przypomnieć, że byłby to smartfon z niższej półki, więc większość najlepszych rozwiązań fińskiej firmy nie byłabym na nim dostępna. Serwis NokiaPowerUser zaprezentowała także domniemaną specyfikację tego sprzętu (nazwa kodowa A110 lub Normandy) – aparat 5 megapikseli, czterocalowy ekran o rozdzielczości 854 x 480 pikseli oraz Android 4.4.1 KitKat.

Sam projekt wydaje się być intrygujący, a nam pozostaje jedynie zaczekać na rozwój wypadków.