Felietony

Nokia i Microsoft przyspieszają

Grzegorz Marczak
Nokia i Microsoft przyspieszają
13

Microsoft, który wygrał bój o współpracę z Nokia przyspiesza teraz współpracę i podpisuje porozumienie na bazie którego obie firmy zobowiązują się do konkretnych działań o których chciałem kilka słów napisać. Przede wszystkim ma zostać otwarty nowy sklep z aplikacjami Nokii wykorzystujący infrastru...

Microsoft, który wygrał bój o współpracę z Nokia przyspiesza teraz współpracę i podpisuje porozumienie na bazie którego obie firmy zobowiązują się do konkretnych działań o których chciałem kilka słów napisać. Przede wszystkim ma zostać otwarty nowy sklep z aplikacjami Nokii wykorzystujący infrastrukturę windows marketplace. Jak rozumiem aplikacje w sklepie nie będą dedykowane tylko Windows Phone 7 i znajdą się tam również programy dla Symbiana.

Kolejne ważne ustalenie dotyczy opłat jakie Nokia będzie przekazywać MS za każdy sprzedany telefon wykorzystujący WP7. Myliłby się jednak ten kto uważa, że MS na tym zarobi. Wręcz przeciwnie - porozumienie to będzie kosztować giganta miliardy dolarów, które na podstawie umowy Microsoft będzie wypłacał firmie Nokia

Jeśli chodzi o integracje systemów i aplikacji to Nokia ma wnieść do ekosystemu Windows usługi związane z mapami, nawigacją i lokalizacją. Jeśli chodzi o development związany z WP7 to Nokia ma skupić się na produktach związanych z wideo i fotografią. Microsoft natomiast zajmie się resztą łącznie z obsadzeniem każdego telefonu Nokii swoją wyszukiwarką Bing.

Teraz przed Nokią i Microsoftem najtrudniejsze wyzwanie czyli przekonanie dotychczasowych partnerów, developerów i firm współpracujących o kontynuowaniu biznesu z nowym Nokia-Microsoft mutantem. Obu firmom dość śpieszno też jest zaprezentować pierwszą serię telefonów Nokia z systeme WP7 - mają ukazać się na rynku już w przyszłym roku.

Tak więc widzimy, że na naszych oczach dzieje się coś co jeszcze rok temu było praktycznie nie do pomyślenia. Można powiedzieć, że jest to układ niemal idealny bo każda ze stron odpowiednio się uzupełnia. Nokia wnosi znaną na rynku markę, doświadczenie, wiedzę i technologię a Microsoft zapewnia finansowe wsparcie dla całego biznesu i moim zdaniem bardzo dobry system operacyjny.

Można by zastanawiać się czy inwestycja kliku miliardów dolarów jest naprawdę racjonalna. Moim zdaniem MS nie ma wyjścia, musi być silny w kategorii usług mobilnych i widać, że jest do tego zadania odpowiednio zmotywowany (chociażby po tym, że wygrał z Google batalię o Nokię).

Nie wiem jak wy ale ja bardzo jestem ciekawy premiery pierwszych telefonów Nokii z WP7.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftNokia