Felietony

Nokia Humanform - gadżet inny niż wszystkie? [wideo]

Tomasz Popielarczyk
Nokia Humanform - gadżet inny niż wszystkie? [wideo]
16

Jakiś czas temu pisałem o wykonanym z elastycznego tworzywa smartfonie Nokii, którym sterować można było za pomocą wyginania jego obudowy. Okazuje się, że była to jedynie namiastka tego, co kryje się w laboratoriach gdzieś na Półwyspie Skandynawskim. W sieci bowiem pojawiło się nowe wideo, na którym...

Jakiś czas temu pisałem o wykonanym z elastycznego tworzywa smartfonie Nokii, którym sterować można było za pomocą wyginania jego obudowy. Okazuje się, że była to jedynie namiastka tego, co kryje się w laboratoriach gdzieś na Półwyspie Skandynawskim. W sieci bowiem pojawiło się nowe wideo, na którym możemy zobaczyć koncept urządzenia o nazwie Nokia Humanform. 

Do klipu podszedłem z pewnym sceptycyzmem - kolejny koncept Nokii, który nie ma żadnego przełożenia na jej realną sytuację. A ta nie wygląda póki co kolorowo. Ale nie będę się znów użalał nad Finami, zważywszy, ze modele z Windows Phone 7 dopiero co zostały zaprezentowane i jeszcze nie znamy ich realnego wpływu na finanse i idące za tym kłopoty firmy.

Wracając jednak do tajemniczego urządzenia o nazwie Humanform. Klip trwa ponad dwie minuty. Gdzieś przy jego połowie zauważyłem, że patrzę na monitor z rozdziawioną buzią, natomiast przy końcówce chodziła mi po głowie tylko jedna myśl - chce to mieć. Czy słusznie? Zobaczcie sami.

To dopiero koncept i pojawienie się go w detalicznej sprzedaży jest raczej równie odległe, co premiera Windowsa 10 - choć chciałbym się mylić. Nokia prezentuje tutaj zupełnie inny nurt urządzeń mobilnych, który raczej nie ma konkurować z 4-calowymi smartfonami. Gadżet trudno jednak nazwać zwykłym telefonem, zważywszy na możliwości, które oferuje. A jest tego trochę - począwszy od gestów, poprzez elastyczną obudowę, a na niewerbalnej komunikacji z użytkownikiem.

Sam projekt przywodzi na myśl inny model Nokii, znany pod numerem 7280 (jego następca nosił numer 7380). Jak na tamte czasy (2005 rok) była to swoista rewolucja na rynku mobilnym, jeśli chodzi o kształt i formę. Nie był to telefon dedykowany wszystkim klientom, a raczej wąskiej grupie, ceniącej nietypowe rozwiązania i oryginalność. Czy z Nokią Humanform byłoby podobnie, gdyby trafiła do sprzedaży?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nokiatelefonyciekawostki