Felietony

Niepotrzebny pędzel, by zostać artystą - wystarczy iPad i aplikacja Mixel

Michał Majchrzycki
Niepotrzebny pędzel, by zostać artystą - wystarczy iPad i aplikacja Mixel
12

W App Store wiele jest aplikacji, za pomocą których stworzymy rysunek czy ciekawie zmodyfikujemy zdjęcie. Prawdziwi artyści zazwyczaj korzystają jednak z dużo szerszej palety narzędzi. Osobom, którym zależy na nietypowych efektach i rozwiązaniach z pomocą może przyjść nowa, darmowa aplikacja Mixel....

W App Store wiele jest aplikacji, za pomocą których stworzymy rysunek czy ciekawie zmodyfikujemy zdjęcie. Prawdziwi artyści zazwyczaj korzystają jednak z dużo szerszej palety narzędzi. Osobom, którym zależy na nietypowych efektach i rozwiązaniach z pomocą może przyjść nowa, darmowa aplikacja Mixel.

Technikę kolażu wymyślili podobno Chińczycy, ale w obecnej formie została wprowadzona na początku ubiegłego wieku. Spopularyzowali ją tacy artyści jak Pablo Picasso czy Georges Braque. Swój wkład do tej dziedziny sztuki miała również nasza noblistka, Wisława Szymborska, autorka zabawnych kolaży dla przyjaciół i znajomych. Dzięki Mixelowi każdy użytkownik iPada może stworzyć własne dzieła sztuki, korzystając z ogromnej bazy grafik i zdjęć... internetu.

Kolaże możemy tworzyć, pobierając grafiki za pomocą wyszukiwarki Bing Microsoftu i z Facebooka. Oczywiście, możemy również dodawać własne obrazki oraz zdjęcia, które przechowujemy w pamięci iPada. Na ich podstawie stworzymy kolaże, podzielimy się nimi ze znajomymi (Facebook, Twitter, Tumblr), możemy także miksować udostępnione już przez innych dzieła sztuki. Mixel cechuje się prostotą interfejsu, ciekawymi narzędziami jak i możliwością kontaktu z innymi pasjonatami techniki kolażu.

Aplikacja powstała w Nowym Jorku dzięki startupowi Lascaux Company założonemu przez byłego grafika gazety „New York Times”. Celem Khoi Vinha i jego zespołu było połączenie w całość sztuki i techniki. Jak przyznał twórca Mixela, aplikacja ma za zadanie umożliwienie tworzenia kolaży bez konieczności pracy przy biurku. Mogą z niej korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonalni graficy, którym zależy na prostym i intuicyjnym narzędziu.

Khoi Vinha i Lascaux Company zdobyli jak na razie 600 tys. dolarów na dalszy rozwój aplikacji - głównie od takich inwestorów jak Polaris Venture Partners, Betaworks czy Allen & Company. Twórcy Mixela dzięki otrzymanym środkom mają zamiar rozbudować udostępnioną właśnie w App Store aplikację. Kolejnym krokiem będzie dodanie obsługi zdjęć i grafik z takich serwisów i usług jak Flickr, Tumblr i Pinterest. Poza tym rozszerzona zostanie kontrola użytkownika nad ustawieniami, a także możliwość tworzenia małych kręgów przyjaciół, z którymi będziemy mogli podzielić się swoimi kolażami. Poza tym planowane jest wydanie wersji Mixela dla smartfonów iPhone.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu