Mobile

Przecieram oczy. Nokia przechodzi na HarmonyOS

Krzysztof Rojek
52

Przecieki sugerują, że kolejna Nokia - X60 - możę zadebiutować z systemem HarmonyOS zamiast z Androidem. To może nawet wyjść Nokii na dobre.

Kilka tygodni temu byliśmy świadkami długo zapowiadanej premiery nowego systemu operacyjnego od Huawei. O samym HarmonyOS napisano już bardzo wiele - zdecydowanie widać tutaj, że głównym celem Huawei jest zbudowanie silnego ekosystemu i ułatwienie współpracy pomiędzy urządzeniami. Jak wiadomo - przy budowaniu projektu na taką skalę najtrudniejsze są początki. O ile HarmonyOS będzie współpracowało z urządzeniami wielu marek (co było pokazane na konferencji) o tyle z tego co widziałem, nie są to firmy  zbyt popularne w naszych regionach. Być może zdobycie popularności przez HarmonyOS może to zmienić, ale w tym momencie dochodzimy do błędnego koła. Czy jakaś firma oferująca sprzęty nad Wisłą byłaby w stanie przełamać ten impas? Okazuje się, że tak, chociaż jeżeli miałbym wymieniać marki, które według mnie mogą zaimplementować HarmonyOS, to jej nazwa nigdy by nie padła.

Nokia x60 z HarmonyOS? Tak sugeruje przeciek

Tajwańskie źródła, do których dotarł Techradar sugerują, że najnowszy model Nokii w portfolio producenta, Nokia X60, może zostać wypuszczony nie z Androidem, ale właśnie z HarmonyOS na pokładzie. Co to oznacza dla użytkowników? Ano - z jednej strony nie będą mieli oni dostępu do usług Google, a z drugiej - zyskują wszystkie dodatkowe funkcje, o których Huawei mówił na konferencji. To, że firma rozmawia z innymi producentami smartfonów odnośnie implementacji w nich HarmonyOS, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, jednak to, że sięgnęła tak daleko, do jednej z ostatnich nie-chińskich marek smartfonów, jest już nieco zadziwiające.

Nie jest jasne, jak ma wyglądać sprzedaż Nokii z HarmonyOS. Jeżeli Nokia zdecyduje się na taki ruch globalnie, może to być jasny sygnał także dla innych marek, że być może warto się zainteresować tym systemem. Czy przełamie to monopol Google? Myślę, że nie - Android dalej będzie najbardziej liczącym się graczem z kolosalną przewagą, ale jeżeli HarmonyOS będzie w stanie wyrwać mu nawet kilka procent rynkowego udziału poza Chinami (i je utrzymać), to będzie to bardzo duży sukces projektu.

Taki ruch może nawet wyjść Nokii na dobre

Druga perspektywa to sytuacja, w której Nokie z HarmonyOS są sprzedawane wyłącznie w Chinach. I tutaj myślę, że Nokia może naprawdę nieźle wyjść na takim rozwiązaniu. Sprzedaż smartfonów globalnie spada, a nowe modele producenta same z siebie raczej nie wzbudzają wiele pozytywnych emocji. Chiny to natomiast olbrzymi rynek, na którym HarmonyOS nie ma żadnych barier, ponieważ GMS i tak nie jest tam używane. Przejście na ten system to więc bardzo dobry ruch marketingowy, zwracający uwagę na smartfony Nokii. Takie przejście może nieco podnieść sprzedaż smartfonów tego producenta i jednocześnie - dać marce bardzo potrzebny oddech.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu