Nokia

Aktualizacje = bezpieczeństwo. Oto jak Nokia dba o swoich klientów

Jakub Szczęsny
Aktualizacje = bezpieczeństwo. Oto jak Nokia dba o swoich klientów
111

Z telefonów Nokii korzystam od… uch, trudno to już określić. Jednak doskonale pamiętam, że moją pierwszą “komórką” była właśnie “ceglana”, ciężka Nokia. Urządzenie, które siłą rzeczy nie mogło otrzymać żadnej aktualizacji. Jednak w smartfonach, urządzeniach stanowiących przedłużenie funkcji typowego telefonu aktualizacje są bardzo istotne - To od nich zależy wiele kluczowych funkcji, takich jak żywotność baterii, działanie procesora, kamery czy pamięci - i Nokia o tym doskonale wie.

Dowodów nie trzeba szukać daleko - wielokrotnie na Antywebie sam podnosiłem kwestię dobrych praktyk duetu HMD Global oraz Nokia w zakresie dostarczania uaktualnień. Posiadałem Nokię 8 i nigdy nie narzekałem na czas oczekiwania na poprawki bezpieczeństwa czy aktualizacje wprowadzające nowe funkcje. Obecnie korzystam z modelu 8.1 i ten, choć nie jest najwyższym modelem producenta, otrzymuje najnowsze wersje Androida błyskawicznie. Obecnie, najwyższą możliwą do uzyskania przez użytkownika iteracją systemu Google jest Android 10, natomiast co miesiąc każdy sprzęt otrzymuje dostęp do poprawek bezpieczeństwa.

Raport Counterpoint Research wskazuje bardzo jasno: w półce cenowej poniżej 200 dolarów (ok. 785 złotych), mniej niż ⅓ modeli czołowych producentów smartfonów zaktualizowali swoje telefony do Androida Pie do drugiego kwartału 2019 roku. Dla opozycji: Nokia jest zdecydowanym liderem tego zestawienia: 90% uprawnionych do uaktualnienia sprzętów otrzymało najwyższego Androida. Co więcej, blisko 96% smartfonów marki Nokia od Q4 2018 do Q2 2019 działało już na Androidzie Pie.

Liczby to jedno, jednak nasze osobiste przemyślenia to drugie. Wszystkie obecnie produkowane telefony marki Nokia uczestniczą w programie Android One. Ten zdecydowanie warto Wam przybliżyć, gdyż stanowi on jednoznacznie o jakości polityki uaktualnień.

Nokia i Android One - duet idealny

Niezależnie od tego, czy prowadzisz biznes, czy też telefon traktujesz głównie jako źródło rozrywki - potrzebujesz odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Wyobraź sobie, że złodziej, który czyha na Twój dom, wie gdzie znajduje się słaby punkt Twoich drzwi antywłamaniowych. Producent również o tym wie, ale nic sobie z tego nie robi - nie powiadamia Cię o tym, że można je poprawić tak, aby były nie do zdobycia. Traktuj swój smartfon jako twierdzę, której luki mogą spowodować, że stracisz swoje dane lub nawet… pieniądze. To niekoniecznie ciekawa perspektywa, prawda?

Android One to odpowiedź Google na zjawisko fragmentacji systemu operacyjnego, co objawia się w tym, że nie wszyscy producenci w równym czasie dostarczają najnowsze wersje oprogramowania (a także poprawek bezpieczeństwa). Od początku istnienia duetu Nokia / HMD Global, celem producenta było tworzenie możliwie jak najlepszych jakościowo, a także bezpiecznych telefonów komórkowych, co objawia się również w podejściu do aktualizacji. Nokia zatem czerpie z Android One garściami, gdyż ten:

  • Zapewnia aktualizacje bezpieczeństwa przez trzy lata od premiery rynkowej telefonu komórkowego (comiesięczne poprawki)
  • Oddaje do dyspozycji użytkowników system operacyjny bez zbędnych programów “od wyjęcia z pudełka”: telefon jest szybszy, a użytkownik ma więcej przestrzeni na własne dane
  • Udostępnia szybsze aktualizacje systemu operacyjnego

Na ten moment, telefony Nokia bardzo często porównuje się do referencyjnej, flagowej serii Pixel od Google. Te telefony stanowią wzór dla innych producentów, jak powinien wyglądać dobrze działający oraz doskonale aktualizowany telefon z systemem Android na pokładzie. Miło jest widzieć, że Nokia czerpie z tego garściami - użytkownik smartfona fińskiej legendy ma poczucie, że korzysta z urządzenia godnego zaufania.

Dlaczego powinieneś zwracać uwagę na aktualizacje?

Bo to aktualizacje są głównym orężem użytkownika telefonu w walce z cyberzagrożeniami. Tych jest niestety coraz więcej i wskazują na to raporty czołowych firm zajmujących się bezpieczeństwem w sieci. Nie jest to jednak nic dziwnego: użytkownicy smartfonów wykorzystują te urządzenia nie tylko do zabawy, obsługi mediów społecznościowych, ale również do bankowości internetowej oraz do załatwiania spraw urzędowych. To niezwykle łakome kąski dla cyberprzestępców, dla których wykradzenie takich danych oznacza zarobek. Dla ofiary zaś z reguły… utratę pieniędzy.

Aktualizacjom systemu operacyjnego i zabezpieczeń w smartfonach działających na Androidzie poświęca się stosunkowo niewiele uwagi. W naszym raporcie odnotowaliśmy tylko kilka firm, które skupiają się na tych elementach. Prawdopodobnie przez to, że producenci nie mówią o tym zbyt wiele, świadomość konsumencka w tej kwestii również jest niewielka. Aktualizacje nie są wymieniane przez użytkowników wśród dziesięciu najważniejszych właściwości telefonu.

Peter Richardson, jeden z autorów raportu Counterpoint

Innym problemem jest także niechęć użytkowników do aktualizacji telefonu komórkowego - uważają oni, że każdorazowe uaktualnienie oprogramowania głównego może być katastrofalne w skutkach (np. skutkując awarią urządzenia mobilnego). Nie jest to myślenie prawidłowe: instalacja aktualizacji jest czynnością prostą z punktu widzenia obecnych technologii wdrażania wszelkich poprawek - zarówno tych dedykowanych bezpieczeństwu jak i tych funkcjonalnych.

Instalując aktualizacje oprogramowania uzyskujesz:

  • Jeżeli jest to wyższa wersja systemu operacyjnego, Twój telefon otrzymuje nowe funkcje, które zwiększają jego wartość dodaną. Więcej funkcji oznacza znaczące ulepszenia, które znakomicie wpływają na wygodę obsługi telefonu komórkowego
  • Lepszą optymalizację. Optymalizacja oznacza zwiększenie wydajności pracy systemu operacyjnego dla zainstalowanych podzespołów. Dzięki uczestnictwu Nokii w programie Android One, uzyskanie tego jest naprawdę proste na etapie produkcyjnym
  • Lepsze bezpieczeństwo: jak wykazaliśmy powyżej, aktualizacje są głównym sposobem na podniesienie bezpieczeństwa telefonu komórkowego. Google co miesiąc tworzy zestaw poprawek, które najszybciej są wdrażane w telefonach należących do programu Android One. Nokia to rzecz jasna jeden z tych producentów, którego modele w nim uczestniczą
  • Lepsza optymalizacja to również zauważalnie lepszy czas pracy telefonu na jednym cyklu ładowania. Tutaj główne podziękowania należą się Google, które wdraża usługi oparte na sztucznej inteligencji automatycznie dopasowujące charakter pracy podzespołów do aktualnego scenariusza użytkowania urządzenia.

Aktualizacje? Tak, jak najbardziej

Wybierając telefon komórkowy zastanówcie się, co jest dla Was ważne. Ja w swoich tekstach staram się podpowiadać Wam, iż liczy się użyteczność oraz bezpieczeństwo - nie można jednak zapominać o takich walorach jak dobra jakość zdjęć, wyświetlacze, trwałość oraz poziom wykonania. Nokia pod każdym z tych względów jest godna polecenia, jednak na sam przód wysuwają się właśnie aktualizacje, na których korzystam również ja - jako użytkownik telefonów tego producenta. Często piszę także o bezpieczeństwie i nierzadko wskazuję na pewne bolączki niektórych producentów telefonów z systemem Android. Nokia udowadnia, że uaktualnienia dla tego systemu wcale nie muszą być problematyczne i użytkownicy mogą się z nich cieszyć - również na telefonach z niższych półek cenowych.

Tekst powstał we współpracy z HMD Global, producentem telefonów Nokia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu