Moje przemyślenia

Nokia dostarczy mapy do samochodów Toyoty. Konkurencja dla tradycyjnych nawigacji i Google Maps?

MK
Marcin Kamiński
1

Fińska Nokia, niegdyś lider wśród producentów telefonów komórkowych, nawiązał współpracę z firmą motoryzacyjną Toyota. Dzięki niej w samochodach japońskiej marki pojawią się mapy stworzone przez Nokię, pozwalające nie tylko trafić do wyznaczonego celu, ale również odnaleźć lokalne stacje benzynowe c...

Fińska Nokia, niegdyś lider wśród producentów telefonów komórkowych, nawiązał współpracę z firmą motoryzacyjną Toyota. Dzięki niej w samochodach japońskiej marki pojawią się mapy stworzone przez Nokię, pozwalające nie tylko trafić do wyznaczonego celu, ale również odnaleźć lokalne stacje benzynowe czy poznać opinie innych użytkowników systemu o pobliskich restauracjach. Nokia staje się tym samym konkurencją dla tradycyjnych systemów nawigacyjnych czy map stworzonych przez firmę Google.

Toyota Motors kooperując z firmą Nokia planuje wdrożenie do swojego multimedialnego systemu nawigacyjnego Touch & Go platformy HERE - Nokia Local Search for Automotive, stworzonej przez fińską firmę specjalnie z myślą o branży motoryzacyjnej.

Bazując na połączeniu z siecią internet HERE daje dostęp do interaktywnych map, połączonych również z wyszukiwarką najważniejszych miejsc w pobliżu oraz generowanymi przez użytkowników systemu ocenami restauracji czy kin. Dodawanie nowych opinii na temat zaznaczonych na mapach lokalizacji możliwe ma być bezpośrednio z poziomu deski rozdzielczej samochodu, za pomocą ekranu dotykowego.

Toyota planuje w pierwszej kolejności wdrożenie map Nokii w swoich nowych modelach na terenie Europy, Rosji i Środkowego Wschodu. Zakładany termin realizacji tego celu wyznaczono na początek 2014 roku. Co warte uwagi, już teraz Toyota zapowiada bliską współpracę z Nokią i nie wyklucza wdrożenia kolejnych wspólnie opracowanych rozwiązań.

Rynek motoryzacyjny otwiera się na współpracę z firmami technologicznymi od dłuższego czasu, w ostatnich latach i miesiącach trend ten mocno się nasilił. Honda planuje wprowadzenie technologii Siri firmy Apple. Ford wspólnie z Microsoftem opracował swój multimedialny system SYNC. Chevrolet z pomocą marki Panasonic wprowadził do przeglądarki internetowej w swoim samochodzie obsługę HTML 5.

Dodatkowo producenci aut otwierają się na niezależnych twórców aplikacji, dając im do dyspozycji API swojej platformy. Najnowsza technologia zagościła w świecie motoryzacji na dobre!

Źródło: Engaget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nokiatoyota