Android

Nokia Camera - warto poczekać, aż HMD GLobal udostępni tę aplikację dla wszystkich

Jakub Szczęsny
Nokia Camera - warto poczekać, aż HMD GLobal udostępni tę aplikację dla wszystkich
12

Od pewnego czasu testuję telefon Nokii ze średniej półki - Nokię 5. O urządzeniu nieco więcej powiem Wam wkrótce, jednak warto zwrócić uwagę na oprogramowanie, które drzemie w smartfonie. Mamy do czynienia z niemalże czystym Androidem oraz kilkoma aplikacjami przygotowanymi przez HMD Global. Jak się spisują? Spróbuję Wam to przedstawić na przykładzie Nokia Camera.

Niestety, tego programu na razie nie będziecie w stanie zainstalować na swoich telefonach z Androidem. Chyba, że posiadacie sprzęt od Nokii. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że aplikacja już się u Was zaktualizowała i macie dostęp do najważniejszych funkcji - producent programu właśnie umieścił ją w sklepie Google Play, gdzie - jak sądzimy - po czasie zostanie udostępniona również dla telefonów innych producentów.

Niektórym może zabraknąć trybu manualnego

 

To, co kiedyś było wizytówką Nokii Lumia, w urządzeniach z Androidem jest nieobecne. Jeżeli oczekujecie od aplikacji aparatu fotograficznego ogromu funkcji, musicie poszukać ich gdzie indziej. Nokia Camera nie oferuje trybu manualnego stawiając na pełną automatykę. W takiej formie, aplikacja absolutnie nie spodoba się osobom, które cenią sobie możliwość zmiany ważnych z punktu widzenia fotografii nastawów. Niemniej, tryb automatyczny w Nokia Camera radzi sobie naprawdę dobrze, odpowiednio dobierając parametry do tego, co aktualnie widzi obiektyw. W efekcie tego, zdjęcia - przynajmniej smartfonem Nokia 5 wychodzą takie, jakimi powinny być. Oczywiście, należy brać pod uwagę ograniczenia samego telefonu, który do miana fotograficznego nawet nie aspiruje.

Jedną z poważniejszych bolączek Nokia Camera jest fakt, iż aplikacja potrafi się czasami "zaciąć" na słabszych urządzeniach. Jak wskazują recenzje w sklepie Google Play, użytkownicy takich urządzeń masowo borykają się z problemami wydajnościowymi, które wynikają zapewne z niedostatecznej optymalizacji oprogramowania. Co ważne, posiadacze mocniejszych modeli nie zgłaszają właściwie żadnych niedogodności i bardzo sobie chwalą aplikację - głównie ze względu na odpowiednio wyważony tryb automatyczny.

W ekranie ustawień otrzymujemy natomiast typowe funkcje dla mobilnego programu fotograficznego. Możliwe jest ustawienie siatki, wykorzystanie wbudowanego kompasu, a także umieszczenie znaku wodnego na zdjęciach. Ponadto, aplikacja pozwala na zdefiniowanie konkretnej akcji dla klawisza głośności - może to być albo wywołanie spustu migawki, albo powiększenie, albo regulacja głośności dla urządzenia. Oprócz tego, obecne są oczywiście nastawy dotyczące jakości i skali robionych przez aparat zdjęć.

Nokia Camera może być ciekawą alternatywą dla aplikacji fotograficznych w systemie Android. Niestety, nie jest na razie obecna dla wszystkich urządzeń

 

Bardzo możliwe jednak, że program pojawi się w wersji na inne sprzęty mobilne. Nieoficjalnie mówi się o tym, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie zaprezentowany wariant, który będzie dostępny do zainstalowania również przez użytkowników telefonów innych firm. Jeżeli tylko pojawi się tryb manualny oraz kilka innych funkcji, będziemy mogli mówić o tym, że HMD Global jest w stanie robić nie tylko ciekawe smartfony, ale i aplikacje mobilne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu