Android

Na takie zmiany czekamy. Windows coraz bliżej Androida i iOS

Konrad Kozłowski
Na takie zmiany czekamy. Windows coraz bliżej Androida i iOS
10

Microsoft zmienia swoją strategię. Mobilny Windows staje się jedynie ciekawostką, za to desktopowa wersja ma ochotę na totalną dominację na rynku. Można to osiągnąć na wiele sposobów, między innymi integrując platformę z innymi, najpopularniejszymi systemami. Mowa oczywiście o Androidzie i iOS.

O planach wdrożenia bliższej współpracy Windowsa z mobilnymi platformami Goolge i Apple słyszeliśmy jakiś czas temu. Deklaracje padły między innymi podczas konferencji Build 2017, na której poznaliśmy zamiar udostępnienia uniwersalnego schowka. Jego działanie oparte będzie oczywiście o chmurę, za pośrednictwem której synchronizowana będzie zawartość schowka. Dzięki temu skorzystanie z kawałka tekstu, obrazka czy linka na drugim urządzeniu będzie ułatwione i przyspieszone. A skoro przy linkach jesteśmy...

Przesyłanie linków pomiędzy komputerem z Windowsem i smartfonami z Androidem oraz iOS-em

Ostatnia z udostępnionych wersji poglądowych Windows 10 zawiera jedną z zapowiadanych nowości, podaje The Verge załączając zrzuty ekranu. W Ustawieniach systemu pojawiła się zupełnie nowa sekcja o nazwie "Telefon" pozwalająca na sparowanie komputera ze smarfonem. Na chwilę obecną wspierany jest jedynie Android, ale kompatybilność z iPhonem zostanie również wkrótce udostępniona. Co istotne, do działania usługi niezbędna jest aplikacja "Microsoft Apps" obecna na naszym smartfonie.

Jakie funkcje dostępne są już teraz? Cóż, lista nie jest zbyt obszerna, gdyż ogranicza się jedynie do błyskawicznej wymiany linków pomiędzy komputerem i smartfonem. Przesłanie otwartej strony na telefonie do komputera i vice versa to teraz kilka (zazwyczaj dwa) tapnięcia lub kliknięcia. Oczywiście istnieją rozwiązania trzecie oferujące podobną funkcję - chociażby Pushbullet - ale warto pamiętać o tym, że Microsoft będzie stale rozwijał ten dział nowości i możemy spodziewać się kolejnych ułatwień w nadchodzących miesiącach.

SMS-y na Chromebooku

Oczywiście nie tylko Microsoft pracuje nad bliższą integracją mobilnych urządzeń z komputerami. Google planuje ściślej powiazach Chrome OS z Androidem udostępniając aplikacje z tej drugiej platformy na pierwszej, ale na tym się nie skończy. Serwis Chrome Unboxed natrafił na wskazówki, według których Chromebooki wkrótce będą wyświetlać powiadomienia o wiadomościach SMS odbieranych przez nasz telefon. Nowa sekcja "Connected devices" zawiera pozycję o nazwie "SMS Connect", którą możemy aktywować. Nie jest jednak jasne, na jakiej zasadzie będzie to działać. Być może obecna będzie integracja z aplikacją Wiadomości na Androida od Google.

Kiedy Google wykorzysta taki potencjał?

Obserwując takie mało dynamiczne działania Google, wciąż zadaję sobie pytanie o brak chęci wykorzystania potencjału Androida przez Google. Oczywiście niemalże każdy z producentów decyduje się na przygotowanie własnych dodatków, które niejednokrotnie są później powielone przez Googlerów w czystej wersji Androida, ale takie banalne funkcje jak aktywacja tetheringu na smartfonie z poziomu tabletu powinna być ogólnodostępna od dawna. A przecież została wprowadzona w styczniu tego roku i pojawiła się jedynie na urządzeniach Nexus oraz Pixel. Jako posiadacz innego tabletu z Androidem jestem takim krokiem rozczarowany.

Cieszyć może jedynie delikatne poruszenie w tym obszarze i w obozie Microsoftu, i w obozie Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu