Android

MIUI 9 już jest. Oto najważniejsze nowości w systemie Xiaomi

Jakub Szczęsny
MIUI 9 już jest. Oto najważniejsze nowości w systemie Xiaomi
171

Xiaomi tworzy nie tylko ciekawe telefony, ale również bardzo atrakcyjne oprogramowanie, które można znaleźć nie tylko w urządzeniach chińskiego producenta. MIUI można bowiem zainstalować również na sprzętach innych producentów dzięki sporemu wsparciu społeczności. W trakcie 7 lat istnienia, ROM-y pobrano prawie 3 miliardy razy w 142 krajach na świecie. MIUI 9 może być kolejnym powodem, aby zainteresować się urządzeniami firmy, lub przynajmniej oprogramowaniem.

Xiaomi wzięło się za optymalizację swojej nakładki na Androida. Biorąc pod uwagę obecne trendy, zobowiązujące wręcz producentów do aplikowania mechanizmów usprawniających pracę systemu, Chińczycy zdecydowali się na poprawienie szeregowania wątków oraz zarządzanie wydajnością CPU. Ponadto, w nowym MIUI 9, użytkownicy odczują znaczną poprawę wydajności dla aktywnych aplikacji. Wszystko to spowoduje, że programy będą pracować szybciej, a także będą się ładować krócej.

Na tym jednak nowości się nie kończą. Warto zwrócić uwagę na nowy, przede wszystkim szybszy system plików w MIUI 9, a także lepsze zarządzanie cache. Ponadto, nowe oprogramowanie ma odpowiadać również za bardziej optymalne wykorzystanie zasobów związanych z łącznością bezprzewodową. Połączenia mają być stabilniejsze i szybsze (oczywiście, do ograniczeń związanych z zastosowanymi podzespołami). Do dyspozycji użytkowników oddane zostaną również usprawnienia związane z działaniem odpowiedzi haptycznej urządzenia oraz mechanizm automatycznego czyszczenia nieużywanych procesów.

MIUI 9 to także zmiany w interfejsie użytkownika

 

"Smart assistant" ma być natomiast funkcją zaawansowanego wyszukiwania w telefonie. Za pomocą tego ekranu będziemy w stanie wyszukać nie tylko aplikacje, pobrane pliki, ustawienia, notatki, czy dokumenty, ale także zdjęcia z uwzględnieniem uwiecznionych na nich osób oraz miejsca, w którym zostały zrobione. Pojawił się także mechanizm oparty na kontekście: załóżmy, że rozmawiając za pomocą komunikatora wspomnieliśmy o Skype, czy Snapchacie. Smart App Launcher to wykryje i zaproponuje nam włączenie owego programu.

Społeczność skupiona wokół telefonów Xiaomi oraz MIUI wielokrotnie narzekała na brak funkcji dzielenia ekranu. Xiaomi rozprawia się z tym problemem i obiecuje wprowadzenie tego rozwiązania od wersji 9. W przypadku takich sprzętów jak Mi Max 2, dzielenie ekranu będzie mieć sporo sensu i pozwoli na pracowanie na dwóch aplikacjach jednocześnie.

Przy okazji, MIUI 9 ma się charakteryzować sporą ilością poprawek, które zlikwidują problemy z wydajnością, czy stabilnością systemu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście osób, które MIUI zamierzają jeszcze mocniej personalizować. Wprowadzone przez producenta zmiany nie są rewolucją, ale wskazują na bardzo obiecującą ewolucję oprogramowania. Jeżeli nie jesteście zainteresowani telefonami Xiaomi, być może warto spróbować customowego ROM-u dla Waszego urządzenia? Na MIUI 9 musicie chwilę poczekać - na razie nowości są dostępne tylko w wersji przeznaczonej na rynek chiński. Wkrótce powinna pojawić się także globalna odsłona oprogramowania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile