Nokia

Jaram się jak Note 7. Tak wygląda Nokia z... pięcioma aparatami

Jakub Szczęsny
Jaram się jak Note 7. Tak wygląda Nokia z... pięcioma aparatami
14

Nokia 8, gdy tylko pojawiła się na rynku była krytykowana przez niektórych recenzentów za "nudę" i rzeczywiście, sporo za słaby aparat, aby obok niego użyć logo marki "ZEISS". Nadchodząca Nokia 9 ma nie tylko być interesująca, ale i wywrócić rynek mobilnej fotografii do góry nogami. Trzy aparaty fotograficzne w telefonie już za chwilę nie będą robić na nikim wrażenia - oto Nokia, która ma z tyłu... aż pięć jednostek robiących zdjęcia.

To oczywiście żadna nowość - Nokia mogła w ostatnim czasie pochwalić się patentami wskazującymi na możliwe plany duetu tworzonego wraz z HMD Global. Okazuje się jednak, że patent to nie wszystko, a telefon charakteryzujący się nie jedną, nie dwiema, a pięcioma jednostkami fotograficznymi z tyłu jest bliżej niż się domyślaliśmy.

Chińskie źródła, które zdają się być bardzo wiarygodne w tej kwestii (wszak HMD Global produkuje telefony w Chinach, a projektuje je w Espoo) zaprezentowały zdjęcia telefonu Nokia 9 / Nokia 10. Nie wiadomo jeszcze z jaką nazwą wystartuje telefon z pięcioma jednostkami fotograficznymi z tyłu obudowy - być może w trakcie premiery nowego flagowca zobaczymy także jego tańszą i nieco gorzej wyposażoną odmianę. Pewne jest jedno: Nokia wywracająca nieco do góry nogami rynek mobilnej fotografii na pewno się pojawi. Z ogromną dozą niepewności natomiast trzeba podchodzić do jakości tak wykonywanych zdjęć: Nokia 8 miała być dobra, a była pod tym względem... po prostu kiepska. Nie ratował jej nawet pomysł na "bothie".

Po co Nokii aż 5 obiektywów?

Możliwe są zasadniczo dwa scenariusze: Nokia może użyć ich albo do tworzenia zdjęć z kilku obiektywów i za pomocą opracowanego przez siebie oprogramowania stworzyć z nich jedno, "superudoskonalone" ujęcie. Druga opcja jest taka, że kilka obiektywów to pomysł na zupełnie bezstratny zoom optyczny - poszczególne obiektywy miałyby się różnić wtedy parametrami. Jakkolwiek Nokia do tego nie podejdzie - będzie naprawdę ciekawie, o ile oczywiście ogólna jakość zdjęć będzie naprawdę dobra. Mimo obecności w Nokii 8 logo ZEISS, fotograficzne możliwości smartfona są mizerne.

Nokia 9 / Nokia 10 z pięcioma obiektywami wydaje się być pokryta z tyłu... szkłem, na co wskazują odciski palców odbite na obudowie. Nie każdemu to może się spodobać - aczkolwiek producent tym samym będzie chciał prawdopodobnie zaznaczyć przeznaczenie rynkowe urządzenia. To ma być flagowcem z krwi i kości - bez większych kompromisów. Jeżeli dojdzie do premiery w tym roku, najpewniej zobaczymy pod maską Snapdragona 845 i co najmniej 6 GB pamięci RAM. Czujnik biometryczny zostanie umieszczony z przodu: cały czas nie jest pewne natomiast to, czy znajdzie się pod ekranem, czy też bezpośrednio w nim. Otwarta jest natomiast kwestia notcha - Nokia jednak najprawdopodobniej postanowi użyć go w najlepiej wyposażonym telefonie pozycjonowanym na flagowca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu