Świat

Legendarna Nokia wybuchła w trakcie rozmowy. Właścicielka zmarła

Jakub Szczęsny
Legendarna Nokia wybuchła w trakcie rozmowy. Właścicielka zmarła
31

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Indiach - legendarny, świetny w swoich czasach telefon Nokia 5233 wybuchł w trakcie rozmowy i dotkliwie poranił nastolatkę, która akurat przez niego rozmawiała. Dziewczyna zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Telefon w momencie rozmowy był podłączony do prądu celem jego naładowania. W pewnym momencie urządzenie eksplodowało (a dokładniej, wybuchła jego bateria) i poraniło klatkę piersiową, dłoń oraz nogę nastolatki. W momencie wypadku dziewczyna straciła przytomność i niestety już jej nie odzyskała - mimo przeprowadzonej akcji ratunkowej oraz wdrożenia czynności medycznych w placówce, nastąpił zgon.

Jak się okazuje, Nokia 5233 jest w dalszym ciągu sprzedawana w Indiach. Kosztuje 2899 rupii (około 150 złotych) i jest ciągle popularną propozycją, mimo obecności innych, nowszych i lepiej wyposażonych urządzeń mobilnych. Sprzęt, który swoją premierę miał już 8 lat temu pracował na platformie S60 (Symbian), oferował 50 MB pamięci wbudowanej, 128 MB pamięci RAM, baterię o pojemności 1320 mAh, aparat 2 MP oraz jednordzeniowy procesor klasy ARM11. Użytkownik miał do dyspozycji również ekran o przekątnej 3,2 cala w rozdzielczości 360 x 640 pikseli (16 milionów kolorów).

Eksperci uważają, że do samozapłonu mogło dojść m. in. z powodu wysokiego wieku urządzenia (i samej baterii) lub korzystania z zamiennika akumulatora, który charakteryzował się innymi parametrami pracy oraz niższą jakością wykonania. Są to jednak tylko hipotezy, które muszą zostać wyjaśnione przez odpowiednie służby. Do tego czasu nie należy rozstrzygać co tak naprawdę było przyczyną tego wypadku.

HMD Global, firma produkująca telefony Nokia wydała w tej sprawie oświadczenie

Chociaż w 2010 roku nikt jeszcze nie myślał o przekazaniu HMD Global praw do tworzenia telefonów sygnowanych logo Nokii, firma wystosowała oświadczenie, w którym wyraża głęboki żal z powodu tego wypadku:

We are deeply saddened to hear of the unfortunate incident involving a 19-year-old girl that has been reported. The mobile phone in question was not manufactured or sold by HMD Global, the new home of Nokia phones, setup in December 2016 to create a new range of devices. As HMD Global, we are committed to producing high quality handsets which deliver a strong user experience and meet high customer expectations.

HMD Global dla Gadgets 360

Niemniej, firma wspomina również o tym, że nie może odpowiadać za ten wypadek, bowiem nie była odpowiedzialna za stworzenie tego konkretnego modelu. Wszystko działo się na 7 lat przed tym, jak HMD Global oficjalnie zostało podmiotem tworzącym telefony z logo Nokii na obudowie. Pytanie teraz, kto powinien odpowiedzieć na ten incydent - Nokia, która w czasach modelu 5233 produkowała urządzenia, czy może Microsoft, który przejął od niej cały dział mobilny?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu