Felietony

Niesamowity projekt - podziemny park na kickstarter.com

Grzegorz Marczak
Niesamowity projekt - podziemny park na kickstarter.com
13

Duże aglomeracje cierpią na brak zieleni i miejsca do spacerowania, praktycznie każdy fragment przestrzeni miejskiej jest teraz wykorzystywany przez developerów na budowę nowego osiedla czy budynków biurowych. Parków i miejsc do spacerowania nikt niestety w swoich planach nie uwzględnia ponieważ są...

Duże aglomeracje cierpią na brak zieleni i miejsca do spacerowania, praktycznie każdy fragment przestrzeni miejskiej jest teraz wykorzystywany przez developerów na budowę nowego osiedla czy budynków biurowych. Parków i miejsc do spacerowania nikt niestety w swoich planach nie uwzględnia ponieważ są to bardzo drogie inwestycje podnoszące znacznie cenę metra kwadratowego mieszkań do których by przynależały. Niektórzy jednak starają się z tym problemem walczyć. Na Kickstarterz niedawno pozyskano fundusze na projekt budowy podziemnego parku w NYC a dokładnie na Manhatanie.

Wykorzystując starą podziemną stację chcą na jej miejsce zbudować publiczny park, zieloną przestrzeń gdzie mieszkańcy mogą przyjść i przez chwilę chociaż przebywać w otoczeniu natury i sztuki. Do realizacji tego projektu zostanie również wykorzystana ciekawa technologia, która przekaże naturalne promienie słoneczne do roślin i drzew znajdujących się pod ziemią.

Projekt jest ponoć wspierany przez miasto, dodatkowo twórcy zebrali 140 tysięcy dolarów od użytkowników serwisu Kickstarter. Będą budować makietę demonstracyjną w pełnej skali aby przekonać do swojego projektu dużych inwestorów (bo tutaj mówimy raczej o potrzebach na poziomie milionów dolarów).
Moim zdaniem to jeden z najbardziej niesamowitych projektów jakie zostały ostatnio dofinansowane na KickStarterze, niesamowity dlatego że zarówno pomysł jak i jego publiczna użyteczność są czymś więcej niż tworzenie kolejnej gry czy gadżetu IT. W planowanej przestrzeni publicznej ma być bowiem nie tylko miejsce na zieleń i drzewa ale również dla sztuki i kultury.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pomysłyKickStarter