Felietony

Wibrująca kierownica rozwiązaniem bolączek samochodów?

Marcin Kamiński
Wibrująca kierownica rozwiązaniem bolączek samochodów?
7

Kojarzycie może amerykańską firmę telekomunikacyjną AT&T? Lata świetności, w których przedsiębiorstwo było największym na świecie spośród świadczących usługi telefoniczne, już dawno minęły. Mimo to inżynierowie AT&T nadal pracują nad ciekawymi projektami. W ramach AT&T Labs, który miał spory udział...

Kojarzycie może amerykańską firmę telekomunikacyjną AT&T? Lata świetności, w których przedsiębiorstwo było największym na świecie spośród świadczących usługi telefoniczne, już dawno minęły. Mimo to inżynierowie AT&T nadal pracują nad ciekawymi projektami. W ramach AT&T Labs, który miał spory udział w wynalezieniu telefonii komórkowej oraz telewizji wysokiej rozdzielczości, powstaje obecnie projekt powiązany z motoryzacją. Ma on sprawić, że kierownica sama podpowie nam, kiedy jest odpowiedni moment na wykonanie skrętu. Czyżby rodziło się lekarstwo na coraz większe roztargnienie na drodze?

Roztargnienie za kierownicą to narastający problem, a smartfony i media społecznościowe mają w tym swój spory udział. Dlatego też każdy wynalazek poprawiający bezpieczeństwo na drodze jest teraz w cenie. Laboratorium zapomnianej nieco firmy AT&T zauważyło problem braku koncentracji za kierownicą i postanowiło wymyślić jego rozwiązanie. Jakie? Wibrującą kierownicę.

Specjalnie przygotowana kierownica samochodowa posiada wbudowane silniki powodujące drgania. W momencie, kiedy kierowca powinien skręcić, wibruje odpowiednio lewa lub prawa strona kierownicy. Ma to znacznie ułatwić prawidłowe pokonywanie zakrętów. W przyszłości bez problemu można ideę rozszerzyć o opcję wykrywania pojazdów w tak zwanym martwym polu – wtedy kierownica wibrowałaby w momencie pojawienia się pojazdu za nami, niewidzialnego jednak w lusterkach wstecznych.

Wibrowanie kierownicy podpowiadające moment skrętu może wydawać się z pozoru zabawne. Wyobraźmy sobie jednak, jak pomocna może być to funkcja dla osób dopiero uczących się prowadzenia pojazdów, jak także dla zaawansowanych wiekiem kierowców. Nie bez powodu wcześniej przywołałem problem roztargnienia na drodze – system drgań po pewnych modyfikacjach może być pomocny także w tym przypadku. Wibracje w kierownicy znakomicie sprawdzą się również w połączeniu z nawigacją samochodową, wspierając komendy głosowe.

A Wy jak widzicie zastosowanie wynalazku AT&T Labs w praktyce?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AT&T