Świat

Nieme teledyski na YouTube

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Nieme teledyski na YouTube
17

Jak zapewne wielu z Was już słyszało, YouTube wprowadził nowe zabezpieczenie, które wycisza ścieżkę dźwiękową w filmach, w których system wykryje podkład muzyczny do którego jakaś wytwórnia muzyczna posiada prawa własności. Efektem tego jest rosnąca ilość niemych plików w serwisie oraz pewne nieza...


Jak zapewne wielu z Was już słyszało, YouTube wprowadził nowe zabezpieczenie, które wycisza ścieżkę dźwiękową w filmach, w których system wykryje podkład muzyczny do którego jakaś wytwórnia muzyczna posiada prawa własności. Efektem tego jest rosnąca ilość niemych plików w serwisie oraz pewne niezadowolenie użytkowników oglądających i dodających filmy.

YouTube podejmuje te działania w celu zabezpieczenia się przed nielegalnymi treściami. Wszyscy pamiętamy proces wytoczony przez Viacom. Stąd też trudno się dziwić, że serwis stara się zapobiec kolejnym pozwom.

Wprowadzone zabezpieczenie powoduje jednak, że na YouTube w najbliższym czasie zniknąć może kilka rodzajów popularnych filmów:

  • Teledyski filmowe
  • W serwisie dostępne są setki świetnych teledysków z różnych filmów. Ich twórcy montują ulubione filmy pod popularne kawałki.

  • Anime Music Video
  • Miłośnicy japońskich filmów animowanych tworzą od lat bardzo dobre teledyski, nie rzadko wykorzystując jednak znane utwory.

  • Dowcip Rickroll
  • Ile razy sam się nabierałem na to poszukując na YouTube materiałów na interesującego nas materiału. Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi, to przykładowo: wysyłamy koleżance/koledze wiadomość na GG link do trailera "Władcy pierścieni 4" albo "Gwiezdnych Wojen: Część 7", a tak naprawdę wysyłamy ich tutaj. Mało wyrafinowane, ale ma coś w sobie.

  • Filmy z tańczącymi osobami
  • Takich plików jest na YouTube cała masa. Rodzice filmujący swoje tańczące pociechy często podkładają do swoich nagrań znane utwory.

Wszystkie te pliki oraz wiele innych może zamilknąć w najbliższym czasie. Moim zdaniem jest to jednak kiepska metoda walki z łamaniem praw autorskich. Cóż jednak użytkownikom z niemych filmów? Moim zdaniem lepiej już usunąć owe filmy niż pozostawiać je w serwisie? YouTube nie chce jednak uszczuplać drastycznie swoich zbiorów, gdyż plików ze ścieżką dźwiękową potencjalnie objętą prawami autorskimi jest w tym serwisie bardzo dużo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTubeGooglevideo