Kosmos

Niemcy bawią się w kosmosie. Padła ważna data

Patryk Łobaza
Niemcy bawią się w kosmosie. Padła ważna data
Reklama

Prywatne przedsiębiorstwa coraz bardziej są zaangażowane w podbój kosmosu. Niemiecka firma Atmos Space Cargo już wkrótce przetestuje swoją kapsułę dzięki współpracy ze SpaceX.

Niemiecka firma Atmos Space Cargo ogłosiła, że jej pierwsza kapsuła powrotna Phoenix odbędzie swój debiutancki lot już tej wiosny. Misja, która odbędzie się w ramach lotu rideshare Bandwagon 3 firmy SpaceX, ma na celu przetestowanie innowacyjnej technologii umożliwiającej bezpieczny transport ładunków z orbity na Ziemię. Start rakiety Falcon 9 zaplanowano na kwiecień, a kapsuła Phoenix będzie jednym z kluczowych elementów tego przedsięwzięcia.

Reklama

Niemiecki Phoenix podbije kosmos?

Kapsuła Phoenix została zaprojektowana z myślą o transporcie wysokowartościowych materiałów wytwarzanych w kosmosie, szczególnie w dziedzinie nauk biomedycznych. Atmos Space Cargo widzi ogromny potencjał w dostarczaniu na Ziemię próbek z eksperymentów związanych z produkcją przeciwciał monoklonalnych, komórek macierzystych, organoidów czy krystalizacji białek. Obecnie wynoszenie eksperymentów na orbitę stało się prostsze i tańsze, ale ich powrót na Ziemię wciąż stanowi wyzwanie ze względu na wysokie koszty, długi czas realizacji oraz problemy z powtarzalnością i niezawodnością.

Nasz pierwszy lot testowy to moment, na który cały zespół Atmos pracował z ogromnym zaangażowaniem. Jestem dumny, że możemy prowadzić tę misję w tak kluczowym momencie dla Europy. Nasz przemysł kosmiczny potrzebuje przełomowych innowacji, aby konkurować na globalną skalę.

– powiedział Sebastian Klaus, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy.

Phoenix wykorzystuje opracowaną przez Atmos technologię nadmuchiwanej osłony atmosferycznej (IAD), która pełni rolę zarówno osłony termicznej, jak i spadochronu. Dzięki temu kapsuła jest w stanie bezpiecznie powrócić na Ziemię z ładunkiem o wadze do 100 kilogramów. W przyszłości planowane są większe wersje kapsuły, które będą mogły transportować nawet kilka ton ładunku.

Podczas misji Bandwagon 3 Phoenix przetestuje swoje systemy w warunkach kosmicznych. Na pokładzie kapsuły znajdą się cztery ładunki, w tym detektor promieniowania od niemieckiej agencji kosmicznej DLR oraz nowy bioreaktor od brytyjskiej firmy Frontier Space. Głównymi celami misji są: zebranie danych na temat działania kapsuły i jej podsystemów na orbicie, pozyskanie informacji z ładunków klientów oraz przetestowanie systemu IAD podczas powrotu przez atmosferę.

Grafika: ATMOS

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama